Vyhledávání

Jak se nenechat oškubat na pojištění u půjčeného auta?

Jak se nenechat oškubat na pojištění u půjčeného auta?

Léto je v plném proudu a s ním i doba sezónních dovolených. Mnoho lidí si na své dovolené půjčuje auto, které jim dodává určitou formu svobody v cestování. Jak je to ale s pojištěním půjčeného auta? Jaké jsou možnosti pojištění a připojištění? A na co si dát při půjčování pozor? To vše se dozvíte v dnešním článku.

Jaké pojištění půjčovny aut potřebuji?

Pokud vlastníte automobil, pravděpodobně máte zkušenost s vyřizováním povinného ručení. Trh s pojistkami taktéž nabízí širokou škálu možností, pro základní vysvětlení ale máte dvě základní možnosti:

 

  • Koupit pojištění u pojišťovny

Připojištění půjčeného vozidla se mnohdy skutečně vyplatí a dokáže vytrhnout trn z paty. Navíc vás rozhodně nezruinuje, ale dokáže pokrýt mnohem vyšší škody. Je tedy ve výsledku levnější a komplexnější. Můžete si ho koupit online, ještě před cestou. Pokud dojde k poškození vozidla, budete muset zaplatit spoluúčast půjčovně, ale můžete ji pak požadovat zpět.

 

  • Pojištění u společnosti, která vám vůz pronajímá

Toto pojištění lze koupit při rezervaci vozu nebo na přepážce půjčovny. Snižuje spoluúčast (často až na nulu) v případě škody. Obvykle je však předražená a nabízí poměrně slabé krytí.

Jak se vyhnout nátlakovému prodeji pojištění při pronájmu auta

Když si v Evropě pronajmete auto, nemusíte si kupovat žádné další pojištění. Základní pojištění je ze zákona zahrnuto v ceně pronájmu. Nikdy tedy nebudete ručit za celou hodnotu vozu, a to ani v případě jeho krádeže. To však nebrání některým autopůjčovnám v nátlakovém prodeji jejich pojistek.

 

Některé se vás snaží vyděsit a přimět ke koupi předražených balíčků pomocí zastrašování. Tyto bezohledné taktiky bohužel používá na bezradné turisty stále více půjčoven. Prodej pod nátlakem je však nezákonný. Abyste odolali nátlaku vlezlých prodejců, doporučujeme vám zakoupit si vlastní pojistnou smlouvu na úhradu spoluúčasti. K tomu vám dopomůže online kalkulačka pojištění auta.

Co si dále pohlídat?

Pokud půjčené vozidlo používáte pouze krátkodobě, nejlepší a nejlevnější variantou pro vás bude krátkodobé pojištění spoluúčasti, pokud si ale auto půjčujete na delší dobu nebo častěji než jednou ročně, mohla by pro vás být nejlepší volbou roční pojistka. Zkontrolujte, zda se pojistka vztahuje na všechny části vozidla, včetně pneumatik a čelního skla.

Zjistěte si také, jak je to s palivem. Vyzvednutí vozu s plnou nebo poloprázdnou nádrží je obecně nejekonomičtější variantou. Některé společnosti požadují, abyste zaplatili za plnou nádrž a vrátili ji prázdnou, přičemž za nespotřebované palivo se peníze nevrací. A při dnešních cenách paliv i tato drobnost dokáže udělat velký rozdíl.

 

Fotogalerie

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu