Mezinárodní setkání historických soutěžních a terénních motocyklů na Kavčáku u Benešova

6.ročník - Mezinárodní setkání historických soutěžních a terénních motocyklů se opět konal v areálu KBS na Kavčáku-BABA Benešov

Sobota 23.5.2009 byla v areaálu Kavčák-BABA, který spravuje náš KBS UAMK team, opět po roce vyhrazena majitelům a příznivcům historických enduro a kros motocyklů. Jednalo se již o šestý ročník mezinárodního srazu těchto historických speciálů, na kterých sbírali vavříny naši jezdci v minulosti.
Letošní 6.ročník byl opět vypsán pro všechny značky soutěžních a terénních motocyků, které byly vyrobeny do roku 1987. Vyjímkou byla účast nadšenců startujících na motocyklech Praga, jejichž koncepce vycházela z motocyklů Jawa.

I když byl celý motokrosový okruh v týdnu před sobotním srazem díky společnosti Phoenix-Zeppelin-CAT a poskytnutí jejich kvalitního dozeru se super obsluhou v podobě pana P.Černého celý kompletně upraven, muselo dojít k řadě úpravám, tak aby se okruh v některých místech kvůli přívalům vody bezprostředně neponičil.
Vzhledem k deštivému počasí, které den a hlavně noc před startem dokonale rozbahnilo celý areál, bylo rozhodnuto, že se pojede pouze jeden (cca 4km) dlouhý okruh, který obsahoval všechny prvky. Rychlé motokrosové prvky na upravené trati střídaly lesní úseky a nechybělo ani pár endurových zatáček na kluzké trávě.

I přes tuto nepřízeň počasí se nakonec v areálu KBS sešlo celkem 58 startujících majitelů, ale především nadšenců, těchto veteránů z celé ČR a nechyběli opět ani jezdci ze sousedního Německa. V depu bylo nakonec k vidění i několik dalších pěkných exponátů, jejichž majitelé se rozhodli, že své miláčky v blátivém terénu neušpiní. To nakonec v podstatě ani nevadilo, vždyť se v první řadě jednalo o sraz a nebylo podmínkou startovat, ale třeba jen své exponáty ukázat ostatním, kteří v sobotu do areálu za touto atrakcí dorazili.
Na startu bylo opět nejvíce motocyklů značky Jawa, následovaly pochopitelně ČZ ale nechyběly ani motocykly MZ, Fantic, SWM, KTM, Tatran, Puch a Praga. V depu pak byly k vidění i další exponáty jako například ESO a několik hodně starých soutěžních Jaw.
Srazu se kromě startujících účastníků zúčastnilo i několik legend Československého soutěžního a kros motocyklového sportu. Do nově vytvořeného Benešovského areálu pro motocyklový terénní sport se přijeli podívat legendy tohoto sportu jako například Jan Křivka, Josef Fojtík, Jiří Císař, Bohumil Poslední a další.

Startující jezdci absolvovali po přejímce zaváděcí-tréninková kola, aby každý věděl jak náročný okruh je čeká a kudy se vlastně okruh vede. Naštěstí po vydatném nočním dešti trať postupně vysychala a tak si ji vyzkoušeli postupně všichni přihlášení jezdci. Během tréninkových jízd sluníčko postupně vysušilo většinu blátivého povrchu a tak mohlo dojít kolem jedenácté k měřeným okruhům, započítávaných do jízdy pravidelnosti. V té se jezdcům započítával co nejmenší rozdíl mezi dvěma absolvovanými okruhy, které byly vylosovány. Vítězem této soutěže se stal Benešovský Miroslav Křeček ml. 2.místo obsadil Zděnek Bohata za kterým se umístil na 3.místě jeho bratr Jaromír. Po jízdách pravidelnosti byly vypsány volné jízdy, které využili někteří jezdci k absolvování vyznačeného okruhu k další prověrce svého motocyklu a také tréninku před startem odpoledního závodu dvojic (startovali i tři jednotlivci).
Zbytek účastníků, doprovodů a přítomných diváků využil možnosti občerstvení ve stánku, který byl opět v režiji restaurace U Švejka.

Poslední klání čekalo na jezdce v odpoledním závodě dvojic na jednu hodinu, kdy se mohla startující dvojice libovolně střídat. Všechny jezdce a přítomné provázelo slunečné počasí.
Startu systémem Le-Man se účastnilo nakonec rekordních dvacet jedna dvojic. Z toho se rozhodli 3 jezdci startovat samostatně. Uznání zaslouží určitě Ladislav Šup, který ve svých 63 letech absolvoval tento závod zcela sám a nakonec dojel na 15.místě se ztrátou dvou kol na vítěze.

Vítězem odpolední hodinovka se stala dvojice němců Oliver Ritz/Ron Gross, kteří okupovali čelo závodu od startu do cíle. Na 2.místě dojela dvojice Vojtěch Horálek/Miroslav Křeček ml. a 3.místo obsadili bratři Zděnek a Jaromír Bohatové.

Předávání cen nejúspěšnějších jezdců se tentokráte uskutečnilo v Moto baru Liberty Jirky Rudolfa, kde bylo připraveno opět menší občerstvení.
Ocenění poháry z dílny Vlašimské společnosti RESPO si převzalo vždy prvních pět nejlepších v jednotlivých soutěžích. (Dopolední Jízda pravidelnosti a Odpolední Závod dovojic). Kromě těchto cen byl vyhodnocen Nejstarší startující motocykl (cenu obržel Ladislav Šup se svou Jawou Evropan z roku 1961) a dále pak Nejhezčí startující motocykl (tuto cenu si do Německa odvezl Gert Roscher, který startoval s pěknou MZ GE 250 z roku 1986) Za zmínku určitě stojí, že nejmladším startujícím účastníkem byl teprve 12ti-letý Radek Chmel na Fantiku 50 z roku 1974 a nejstarším účastníkem pak v uctyhodném věku 70ti-let byl Jiří Sommer s Javou 350 S575.

Za uspořádání soutěže patří dík především členům týmu KBS UAMK, kteří se postarali o stavbu trati a hladký průběh celého srazu a pochopitelně všem partnerům, kteří akci a tým podporují.

Ještě jednou děkuji všem, kteří se podíleli na uspořádání akce (Jezdcům-členům týmu KBS a všem partnerům) a těším se na další spolupráci při zajištění následujícího 7.ročníku a činnosti týmu KBS.