MS enduro : V Portugalsku z našich nejlepší Vít Kuklík

5.-6.5.2007, Portugalsko - Marck de Canaveses

VEDRO A NÁROČNÝ TERÉN DOKONALE PROVĚŘILY JEZDCE PŘI GP PORTUGALSKA

Portugalská GP na jejíž start se v sobotu postavilo 91 jezdců dokonale prověřila fyzické schopnosti všech startujících. Po oba dva dny se jelo za slunečného a dosti teplého počasí. Ve stínu teploměr v neděli v poledne ukazoval 34,5 stupňů.

Kdyby nefoukal občas vítr, tak se na sluníčku nedalo dlouho stát. Trať vedla po místních kamenitých kopcích. Úzké kamenité pěšinky, výjezdy a sjezdy postupně vyčerpávaly skoro všechny jezdce. Nechyběly ani hlubší brody, kde měli nekteří jezdci rověž problémy. V časových kontrolách bez servisu, které byly na jednom kole dvě se najíždělo jen něco kolem tří minut. Na cílovou časovku, kde probíhal všechen servis, se najíždělo kolem patnácti minut. Na krostestu, který se jel mezi sedmi až osmi minutami se postupně vyjely nepříjemné hluboké kamenité a hlinito písčité koleje.

Nepříjemný blátivý úsek, ve kterém se bez problémů dala utopit motorka na třetí kolo pořadatelé naštěstí vypustily. Enduro test vypadal z počátku jako motokrosová trať. Pak se ale přejelo na kameny posetý a křoviskem porostlý kopec, na kterém byly natahány dlouhé sjezdy a výjezdy a táhlé zatáčky. Zarostlé kameny, které se postupně vyjely ale mnohdy v rychlé jízdě dokázaly motorku rozhodit a následoval pád.

Extrém, který byl ve městě, dlouhý kolem dvou a půl minut, byl s kamenitým povrchem. Spíše jako šotolinovým. S sobotu se navíc zaplnila jedna díra vodou, vyjela se hluboká kolej a následovalo divadlo pro diváky. Naštěstí od druhého kola se kolej rozjezdila a úsek nebyl tak nepříjemný. Sypké kameny a klády napříč, včetně několika skoků daly ale rovněž jezdcům dost zabrat. Celkem se v sobotu měřilo osm testů z deseti, v neděli pak všech deset.

Z našich, kteří se také všichni nevyvarovali pádům na testech si dojel pro cenné body za 12.a 11.místo ve třídě E3 Víťa Kuklík. Ve třídě EJunior se konečně podařilo bodovat Jakubovi Horákovi. V sobotu dojel na 20.místě a v neděli pak na 17.místě. 17.a 16.místo pak vybojoval ve třídě E1 za KBS UAMK Team startující Juraj Dozsa.

Nutno podotknout, že především v neděli řada jezdců vzdala. V neděli dokončilo ve třídě E1 18 jezdců, v E2 15 jezdců v E3 14 jezdců a v Ejun 20 jezdců.

Teď vše balíme a hurá domů, je to asi jen 2.500 km.
Další soutěž seriálu se jede poslední květnový víkend v Itálii.