Vyhledávání

Ohlédnutí za letošním motokrosovým šampionátem. Malý dotazník.

Ohlédnutí za letošním motokrosovým šampionátem. Malý dotazník.

Motokrosové mezinárodní mistrovství České republiky 2011 ve zpětném zrcátku jezdců

Koncem října dozněly v pošumavské Kaplici poslední tóny LR Cosmetic / Ados Cupu, mezinárodního mistrovství České republiky v motokrosu. Zatímco v kaplické Blanské kotlině se v jednorázovém závodě střetla o titul tříčlenná družstva, šampionát jednotlivců vyrcholil týden předtím v Přerově.


Definitivní tečku tam napsal seriál, který po květnovém startu v Pacově pokračoval postupně v Petrovicích u Karviné, Holicích, Vranově u Brna, Kramolíně a Jiníně.
Měsíc je doba dostatečně dlouhá k tomu, aby se všichni zainteresovaní mohli už v klidu a s nadhledem za letošním šampionátem ohlédnout. To platí samozřejmě také o jezdcích, za jejichž níže uvedenými odpověďmi stojí osm našich otázek:
1) Jak jste spokojený se svým výsledkem v letošním mezinárodním mistrovství České republiky?
2) Který svůj letošní závod v seriálu považujete za nejlepší?
3) Na který letošní závod byste naopak rád zapomněl?
4) Jak hodnotíte tratě letošního šampionátu?
5) Jak se vám letošní šampionát zamlouval celkově? Co byste navrhoval v jeho organizaci zlepšit?
6) Co vás čeká v zimní přestávce?
7) Jaké jsou vaše plány pro rok 2012?
8) Sledujete současné aktivity týkající se vyjmutí motocyklového sportu z kompetence AČR a jeho osamostatnění? Co si o tom na základě dosavadních informací myslíte?Třída MX2
Josef KULHAVÝ (KRTZ IV. v AČR, Suzuki), celkově 1. místo
1) Jsem nesmírně spokojený. S takovým skvělým výsledkem jsem před sezónou absolutně nepočítal a ani jsem v něj nedoufal.
2) Myslím, že mým nejlepším závodem byl Přerov. Pořádně jsem se na něj připravil a vyplatilo se mi to.
3) Na první jízdu v Kramolíně. Trápil jsem se s nastavením motorky a ještě k tomu mě postihl velký pád s jezdcem o kolo zpět.
4) Tratě byly na dobré úrovni. Při každém podniku se je pořadatel snažil upravit dle svých možností. Také počasí letos přálo, což někdy tratím opravdu prospělo.
5) Po organizační stránce klapou závody českého šampionátu na jedničku. Vždycky je co zlepšovat, ale i tak si myslím, že při závodech je odváděna skvělá práce.
6) Momentálně jsem měsíc odpočíval, nyní se pomalu začínám fyzicky připravovat na novou sezónu. Jelikož mě v únoru čekají státnice, trénink v zahraničí na motorce plánuji až po nich.
7) Hlavně zůstat zdravý a dělat klukům z týmu radost.
8) Každopádně si myslím, že je třeba udělat ve vedení velkou změnu. Pokud dlouho něco nefunguje tak jak má, je nutné to změnit. Ať už jednání dopadne jakkoliv, tak doufám, že to bude k lepšímu.

Jan KUČERA (Motosportklub Málkov v AČR, KTM), celkově 12. místo
1) Výsledek mohl být určitě lepší, ale i tak jsem celkem spokojený.
2) Za nejlepší svůj závod považuji Holice. Ani ne tak kvůli tomu, že jsem dojel celkově pátý, tamní megabláto mě totiž moc bavilo.
3) Rád bych zapomněl na Petrovice a Pacov, tam se mi opravdu ani trochu nedařilo. V Pacově jsem měl docela ošklivý pád hned v prvním tréninku a následky mě pak provázely po celý den. V závodě se mi nejelo vůbec dobře. Petrovická trať mi absolutně neseděla a ani tam jsem se nevyhnul pádům.
4) S tratěmi jsem byl spokojený, tedy až na Petrovice. Ta trať mi nesedí a nemám ji rád.
5) Celkově se mi šampionát zamlouval.
6) V zimní přestávce mě čeká spousta tréninku jak na motorce, tak v rámci fyzické přípravy. V únoru pak pojedu už pořádně trénovat do Španělska a Itálie.
7) V roce 2012 pojedu mezinárodní mistrovství republiky juniorů, mezinárodní šampionát České republiky, německý seriál ADAC a chtěl bych jet i mistrovství Evropy MX2.
8) Současné aktivity jedním okem sleduji, stejně ale nemohu vyslovit žádný pořádný závěr. Každá ze zúčastněných stran vysvětluje svůj postoj jako ten nejlepší a na tu druhou stranu háže největší špínu. Já mohu říct, že s činností motocyklového sportu pod AČR jsem celkem spokojený. Myslím, že ať bude autoritou kdokoliv, motocyklový sport stejně bude pořád někde v pozadí a nikdy nebude mít oblíbenost jako hokej nebo fotbal.

Lukáš KOMPRDA (SZA-STAV RACING TEAM, KTM), celkově 14. místo
1) Hodnotil bych to půl na půl. V některých závodech se mi dařilo, v jiných zase ne. Bohužel, kvůli zranění jsem se nezúčastnil pár posledních podniků. Spokojenější jsem rozhodně s juniorským mistrovstvím České republiky, kde jsem ve třídě MX2 skončil druhý.
2) Za nejlepší závod bych asi bral Pacov hned v začátku sezóny. V první jízdě jsem měl docela dobrý start a protože i dál probíhala jízda jakž takž, zajel jsem dobrý výsledek. Ve druhé jízdě jsem se hned po startu s někým srazil, a dál jsem pokračoval s velkou ztrátou. Nezabalil jsem to a snažil se prodírat co nejvíc dopředu. V cíli mě nakonec odmávli na desátém místě, s čímž jsem byl spokojený.
3) V sezóně bylo víc věcí, na které bych rád zapomněl, ale zmíním jen Holice. Podmínky tam byly opravdu neregulérní. V bahně se padalo a motorky odcházely jako na běžícím páse.
4) Letošní mistrovství se jelo na kvalitních tratích, takže je hodnotím kladně.
5) Celková organizace byla celkem v pořádku. Spokojenost se šampionátem by byla určitě větší, kdyby jezdci dostávali vyšší peněžité odměny.
6) V zimní přestávce hlavně ladím fyzičku – posilováním, běháním, plaváním a různými dalšími sporty. Jak jste už určitě mohli slyšet, majitel týmu, za který startuji, postavil novou motokrosovou a superkrosovou halu. Takže tam určitě budu v zimě co nejvíc trénovat na motorce.
7) Zatím je všechno ještě rozjednané. Uvidí se také, jak dopadne spor mezi AČR a Českým svazem motocyklového sportu, jestli se podmínky u nás zlepší nebo ne. Kdyby ne, tak bych raději závodil v zahraniční, kde nějaké ty finanční odměny jsou.
8) Samozřejmě sleduji a byl bych raději, kdyby místo stávajícího AČR byla nově založena strana Českého motocyklového sportu. V téhle situaci to horší už snad být nemůže. Myslím si, že s nově vzniklým Českým svazem motocyklového sportu by to mohlo být rozhodně lepší.

Matěj HEJHAL (Osička MX Team, Kawasaki), celkově 19. místo
1) Spokojený nejsem téměř vůbec. V letošní sezóně jsem měl hodně smůly, neúspěchů a poruch na motorce.
2) Vítězství v závodě mezinárodního mistrovství republiky juniorů v Netolicích.
3) Na žádný. Každý závod znamená pro mne velikou zkušenost.
4) Líbily se mi.
5) Bylo by zapotřebí víc mávačů se žlutými a modrými vlajkami.
6) Trénování.
7) Udělat co nejlepší výsledek.
8) ------------------------Třída MX3–OPEN

Petr BARTOŠ (ORION LITOMYŠL – RS PETROL, KTM), celkově 2. místo
1) Výsledek předčil moje očekávání, jsem velice šťastný.
2) Perfektní bylo, když jsem vyhrál první jízdu v Holicích. V cíli jsem měl náskok na druhého téměř tři minuty.
3) Na první jízdu v Petrovicích, kterou jsem nedojel kvůli proražené přední gumě.
4) Myslím, že vše bylo v pohodě.
5) Určitě bylo vše v pořádku, ale mohli by nás lépe ohodnotit.
6) Jedu v Německu seriál ADAC SX, takže až do ledna budu závodit.
7) Hlavní změnou bude to, že pojedu seriál mistrovství světa MX3. Zúčastním se samozřejmě také mezinárodního mistrovství České republiky a slovenského šampionátu. Startovat budu na stroji KTM 450, nadále zůstávám v týmu Orion Litomyšl – RS Petrol. Za podporu mu mnohokrát děkuji!
8) Jde to mimo mě. Jen doufám, že budeme mít za co závodit.

Martin ŽERAVA (MOTOMAN TEAM, Honda), celkově 5. místo
1) Letošní mistrák byl hodně náročný. Myslím, že byl nejnabitější a nejvyrovnanější za poslední roky. Vzhledem k tomu všemu mi závodění jakž takž šlo, akorát mi chyběla jedna jízda z Petrovic.
2) Dá se říci, že se mi povedly tři závody: v Holicích jsem stál na bedně, ve Vranově také, a potom ještě v Přerově. Ale celkově se mi nejlépe podařil Přerov. Škoda Vranova, kde jsem v posledním kole první jízdy spadl z druhého místa.
3) Že bych chtěl na nějaký závod zapomenout, zas až tak zlé to nebylo. I když určitě některý mohl být lepší. Tým Motoman, za který jezdím, fungoval dobře a bez nervozity. A můj mechanik Karel V. mi mooooc pomáhá. Mohu se na něho spolehnout, za což mu hodně vděčím a děkuji.
4) Spíš než tratě bych hodnotil úroveň šampionátu. V naší třídě MX3–OPEN bylo prvních šest sedm jezdců vyrovnaných, takže závody se asi líbily.
5) Řekl bych, že nějaké větší problémy se nevyskytly. Akorát mě mrzí, že se závodilo bez finančních prémií za umístění. S nimi by byla větší motivace, zlepšil by se přístup jezdců a závody by se zkvalitnily. Zajímalo by mně, kdo by vůbec vstával z postele, kdyby se všude dělalo zadarmo a člověk by navíc nasazoval svoje zdraví. A když jo, jakou práci by lidé odvedli? Jsem už starší ročník, ovšem pak se nedivme, že nemáme mladé talenty. Proč by se vlastně měli mladí snažit?
6) V zimní přestávce se budu snažit trochu oprášit fyzičku a když to půjde, sem tam se svezu na motorce, abych nevyšel z tempa. Měsíc jsem teď nic nedělal, myslím si ale, že tréninkový výpadek rychle doženu.
7) V sezoně 2012 pojedu opět za Motoman team, navíc se rýsuje nějaký partner z Itálie. Chtěl bych jet mistrovství světa MX3 a asi i český mistrák. Jak to bude přesně, se ještě uvidí.
8) Něco jsem zaslechl. Ale abych řekl pravdu, mám hodně své práce, takže postrádám přehled.

Michal BÁRTA (SMS Benátky nad Jizerou, Kawasaki), celkově 17. místo
1) V letošní sezóně byla třída MX3–OPEN velmi nabitá a vyrovnaná. Před posledním závodem
v Přerově mě potkalo zranění v podobě zlomenin obou kostí v předloktí a nadvakrát zlomeného zápěstí. Takže můj cíl postoupit o pár příček dopředu se rozplynul. S výsledkem jsem poměrně spokojený, ale jak se říká, vždy to může být o něco lepší.
2) Za svůj nejlepší závod považuji Jinín u, organizátoři tam vždy odvedou skvělou práci.
3) Nejraději bych zapomněl na závod v Petrovicích.
4) Až na vzdálené Petrovice, se mi výběr tratí líbil.
5) Myslím, že organizace letošních závodů byla dobrá a věřím, že pořadatelé budou v této skvělé práci nadále pokračovat.
6) Jelikož už dva měsíce léčím zranění, čeká mě v zimní přestávce dlouhá rehabilitace a cvičení. Doufám, že budu brzy v pořádku, abych se mohl naplno věnovat přípravě na novou sezónu.
7) Zúčastním se samozřejmě mezinárodního mistrovství České republiky včetně juniorského. Rád bych startoval i v pár závodech v zahraničí. Jako vždy se budu snažit o co nejlepší výsledek.
8) Situaci ohledně AČR sleduji a myslím si, že pokud se zlepší situace motocyklového sportu u nás, změnu rád uvítám. Otázkou zůstává, jestli se situace naopak nezhorší.

Pavel URBAN (SMS Nepomuk, Honda), celkově 18. místo
1) S letošní sezónou spokojený nejsem, protože mi chyběly vyrovnané výsledky. V jedné jízdě slušné umístění a body, v druhé jízdě buď pád nebo porucha motorky a body žádné.
2) Nejlepším závodem v seriálu byla pro mě určitě první jízda v Holicích. V extrémních podmínkách jsem tři kola před koncem kroužil na pátém místě, pak jsem bohužel udělal chybu, přišel pád a celé jedno kolo jsem zvedal a startoval motorku. Škoda, i když nakonec z toho bylo deváté místo, můj nejlepší výsledek v šampionátu. Druhou jízdu motorka už nevydržela...Ze závodů v normálních podmínkách se mi nejvíc líbil Kramolín. Se svoji jízdou jsem byl spokojený a závod mě bavil. Chtěl bych poděkovat panu Janu Škulavikovi, který mi během letošních závodů hodně pomáhal.
3) Katastrofální byl pro mne určitě závod v Petrovicích, kde bylo znát tréninkové manko během zkouškového období. Od pětadvacáté minuty jsem tam trpěl a ve zbývajícíh pěti minutách mě v obou jízdách předjelo pět jezdců.
4) Myslím, že tratě v letošním mistráku byly dobře zvolené. Pár mi jich sice nevyhovovalo, ale nelze se zavděčit všem. V příštím roce bych určitě uvítal opět závod ve Stříbře.
5) Letošní šampionát se mi líbil, jen je škoda, že na některých závodech chybí diváci. Kdyby to všude vypadalo jako na jaře v Pacově, byla by to paráda. A to jak z hlediska jezdeckého obsazení, tak co se týká počtu diváků.
6) Hned po závodech v Jiníně mi začal zimní semestr na Vysoké škole ekonomické v Praze, což mi zabírá dost času. Jinak mě ale čeká klasická zimní příprava, abych nabral více síly a fyzické kondice, která ke konci závodů zatím chybí...
7) V příštím roce se zase budu snažit skloubit starty v mezinárodním mistrovství České republiky s účastí ve škole. Nebude to asi moc lehké, ale vynasnažím se tuto kombinaci zvládnout, protože „krosaření“ mě baví.
8) To, co se momentálně děje okolo AČR a ČSMS, sleduji. Ať to dopadne jakkoliv, přál bych si, aby to byla změna k lepšímu, hlavně v oblasti úrovně krajských přeborů.

Zdeněk BLÁBOLIL (MINORITY – DERPAL racing, KTM), celkově 20. místo
1) Spokojený s celkovým výsledkem být pravdu nemohu. Ale co by člověk chtěl, když ze čtrnácti jízd mu jich osm chybí...
2) Asi bych takto mohl označit závod ve Vranově. Tam nastal určitý průlom, od Vranova to začalo být pro mě lepší. A pak také závod v Kramolíně, který se mi docela povedl i výsledkově.
3) Nejradši bych hodně rychle zapomněl na Petrovice a na Jinín, kde to bylo nějaké divné už od rána. Den jsem pak zakončil dost krkolomným pádem ve druhé jízdě.
4) Všechny tratě hodnotím velmi kladně, kromě Petrovic. Každý ale asi ví proč...
5) Šampionát bych hodnotil rovněž velmi pozitivně, opět byl na velmi vysoké úrovni. I divácká kulisa byla u většiny závodů vcelku vysoká, což je jedině dobře. V organizaci snad ani nejde nic zlepšit, protože agentura Forsage odvádí velmi precizní práci, člověk se cítí opravdu jako na závodech. Za to patří lidem z Forsage obrovské díky.
6) V zimní přestávce se musím dát hlavně zdravotně dohromady, ke konci sezóny jsem jezdil už v docela roztroušeném stavu. Čekají mě také nějaké domácí práce na baráku, na které není přes sezónu čas. A v neposlední řadě se začnu připravovat na sezónu 2012. Ač se to nezdá, bude to v příštím roce už dvacátá sezóna mé závodnické kariéry.
7) Jaké mám plány na sezónu 2012? Hlavně přežít ve zdraví a pokud možno zase se pokusit porvat o co nejlepší výsledek.
8) Abych řekl pravdu, moc to nesleduji, něco jsem ale zaslechl. Ovšem jestli mám být upřímný, je mi úplně jedno, jak to dopadne. Protože tak jako v politice, je to boj o koryta. Stejně se nic nezlepší, bude to pořád stejné. Eventuálně tam budou jen jiné loutky.
Třída Veterán
Petr DOKOUPIL (ACCR, Yamaha), celkově 6. místo
1) S uplynulou sezónou jsem velmi spokojený. Přežil jsem ji bez zranění, ze svého závodění jsem měl radost a bavil jsem se. To je pro mne tím největším uspokojením.
2) Všechny závody byly dobré, ale startovat doma v Přerově je prostě bezva. Přijde tam spousta známých a přátel, které tento sport baví. A taková atmosféra dělá závody.
3) Letos nebyl závod, na který bych chtěl zapomenout, všechny mě bavily.
4) Co se týče tratí, letošní kalendář se mi líbil, byť ne ve všech závodech jsem startoval.
5) Výhrady k organizaci seriálu nemám, ono udělat jakýkoliv závod znamená hoňku. Přesto mi některé věci vadí. Třeba hodně rozdílné startovné, které dohodla asociace jezdců s promotérem a výkonným výborem motokrosu. Vlastně se tomu divím, protože žádná asociace neexistuje a ani není nikde registrována. Její mluvčí či předseda Jiří Čepelák nasbíral 40 – 45 podpisů jezdců tříd MX2 a MX3–OPEN a na skoro nejpočetnější skupinu veteránů zapomněl nebo všichni zapomněli. A tak největším fandům motokrosu, kteří se něčemu věnují celý život, namalovali „pěkné“ startovné. Ovšem licenci musí mít každý.
6) V zimě budu šetřit na novou sezónu nebo startovné a budu se toulat po horách.
7) Plány nemám, ale vozit bych se určitě chtěl, mám z ježdění pořád radost.
8) Je určitě dobře, že se něco děje. Je to zapotřebí a soudě podle rozruchu, mnozí se toho hodně bojí. Jedno ale vím jistě: blázni jako já závodili a budou závodit dál, dokud jim to zdraví dovolí. Bez ohledu na to, jestli tomu velí ten nebo onen.

Miroslav ILČÍK (KRTZ IV. v AČR, Suzuki), celkově 14. místo
1) V době mé veteránské kariéry je to nejlepší výsledek.
2) Kramolín.
3) Na závod v Holicích.
4) Jako výborné. V Přerově byla trať vynikající, ale nepřipravená.
5) Za postup z kvalifikace do jednotlivých jízd by to chtělo alespoň vracet jezdcům finance.
6) Příprava na novou sezónu.
7) Záležet bude na zdraví a financích.
8) Nevím, asi je to boj o peníze.Zdroj: Forsage

www.moto-cross.cz

 

Fotogalerie

Finálový závod MMČR v motokrosu 2011 v Přerově objektivem Jana Pořízka

Další fotografie 1 2 3 4 5 6 7 8

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu