Superbike 2011 : Italové Biaggi s Melandrim zvítězili v Brně. Vidělo je 65 000 diváků.

Italové Biaggi s Melandrim zvítězili v Brně

Italský fenomén Max Biaggi přišel o vítězství v první jízdě až po tuhém boji s krajanem Marcem Melandrim. Ve druhém závodě Melandrimu porážku oplatil a radoval se tak ze svého 11. triumfu na brněnském okruhu.

Do úvodní závodní jízdy nejlépe odstartovali Biaggi na Aprilii, Melandri na Yamaze a Checa na Ducati a začali okamžitě svým pronásledovatelům ujíždět. Hned v průběhu prvního kola ve dvanácté zatáčce havaroval jezdec týmu Castrol Honda Ruben Xaus a chvíli se zdálo, že bude závod přerušen, protože jezdec i jeho stroj zůstali ležet uprostřed trati. Naštěstí se však podařilo jezdce dostat velmi rychle do bezpečí a motorku z trati odklidit. Xaus byl poté převezen na kontrolu k lékaři. Český jezdec Jakub Smrž odstartoval dobře a v prvních několika kolech bojoval se Sykesem a Haslamem o šestou pozici, v dalším průběhu závodu se ale začal propadat a nakonec dojel jedenáctý.
Nádherný souboj o umístění na stupních vítězů nakonec vyhrál Marco Melandri před Maxem Biaggim a Carlosem Checou.

Druhá závodní jízda měla podobný scénář jako první. O první tři místa opět bojovali Biaggi, Melandri a Checa. Španěl Carlos Checa na Ducati se však v této jízdě zapojoval do boje o první místo méně než v předchozím závodě a spíše si kontroloval své třetí místo a zisk velké porce bodů do celkového hodnocení, kterému prozatím vládne.

Tvrdý, ale férový souboj o nejvyšší umístění pro sebe vybojoval o 0,222 sekundy čtyřicetiletý Ital Max Biaggi a potvrdil tím, že brněnská trať mu opravdu sedí. Jakub Smrž opět dobře odstartoval, ale v průběhu závodu se propadal pořadím až na jedenácté místo, ze kterého bohužel havaroval, když mu v nájezdu do zatáčky podklouzlo přední kolo. Tým Liberty Racing a Jakub Smrž řeší stále stejný problém, když je velké horko jako bylo dnes v Brně (vzduch 28 OC, trať 54 OC), ducatka prostě „nefunguje“.

Italský mistr světa Max Biaggi startuje v roce 2011 s číslem 1 a v Brně dokázal vybojovat již své 11. vítězství na tomto jeho oblíbeném okruhu. Zároveň se se čtyřmi triumfy stal nejúspěšnějším jezdcem třídy Superbike na Masarykově okruhu, když přeskočil o jedno vítězství Troye Corsera, který v Brně kvůli zranění nestartoval, ale v boxech týmu BMW Motorrad Motorsport byl přítomen.

„Jedenácté vítězství, co na to říct. Je to skvělý pocit. V první jízdě jsem se necítil dost silný, ale v druhé jízdě jsem si byl jistější. Sice jsem se nechal Marcem předjet, ale věděl jsem, že v pomalejších pasážích mám na to vrátit se zpět,“ uvedl Max Biaggi.

„Druhé místo je fajn, ale samozřejmě bych byl rád, kdybych si vyjel v Brně „double“. Už to ale nešlo, Max přede mnou chodil silně na brzdy a já musel brzdit za ním, takže jsem měl na konci závodu úplně zničenou přední pneumatiku,“ řekl po závodě Marco Melandri.

Letošní závody mistrovství světa Superbike sledovalo na tribunách Masarykova okruhu celkem 65 000 diváků, což je o 4 tisíce více než loni.

Dalším světovým závodem a vrcholem sezóny na brněnském okruhu bude ve dnech 12. – 14. srpna 2011 Cardion AB Grand Prix České republiky silničních motocyklů.

„Věříme, že historicky první představení českého jezdce v nejprestižnější třídě MotoGP bude takovým lákadlem, že bychom mohli překonat čtyři roky starý divácký rekord,“ uvedla k nadcházejícímu podniku ředitelka okruhu paní Ivana UImanová.