Čeští vítězové Le Mans Series 2009 oceněni Zlatými volanty

Česká část posádky továrního týmu Aston Martin Racing, která v loňském roce s prototypem Lola Aston Martin LMP1 zvítězila v celkovém hodnocení Le Mans Series, se dočkala dalších významných ocenění. Tomáš Enge vyhrál již podesáté prestižní anketu Zlatý volant v kategorii okruhových jezdců a podesáté získal také cenu Speed Award. Výkony Jana Charouze ocenili čeští motorističtí odborníci udělením Ceny Jiřího Sedláře, která je určena nejlepšímu závodníkovi roku do 23 let.

Tradice Zlatých volantů sahá do roku 1976, kdy čeští motorističtí novináři poprvé vybrali nejlepší závodníky roku, a s výjimkou roku 2002 trvá dodnes.

Tomáš Enge získal svůj první Zlatý volant roku 1998 a od té doby nenašel až do loňska mezi okruhovými jezdci přemožitele. Před rokem se liberecký závodník musel smířit s druhým místem za vítězem evropského šampionátu trucků Davidem Vršeckým. Ačkoliv Vršecký loni titul obhájil, Tomášovy úspěchy motoristické odborníky přesvědčily, aby mu znovu udělili nejvíce bodů. Tomáš Enge tak získal rekordní desátý Zlatý volant.

„Velice si tohoto ocenění vážím, ale upřímně říkám, že jsem si důkladně prohlížel pořadí na dalších místech, protože talentované mládí se razantně dere dopředu,“ říká Tomáš Enge. „Takových úspěchů bych ale nikdy nedosáhl sám, proto chci poděkovat všem partnerům a svému manažerovi, kteří mě po celou mou kariéru podporují a samozřejmě své rodině a hlavně tátovi, který mě k závodění přivedl. Zisk Zlatého volantu je pro mě také určitým závazkem, abych pokračoval ve výborných výkonech, ale v letošní sezoně mě čeká znovu velice zajímavý program a já doufám, že se mi podaří podat takové výkony, abych i za rok byl ve hře o trofej.“

Kromě Zlatého volantu v kategorii okruhových závodníků získal Tomáš Enge za rok 2009 také ocenění Speed Award, která se uděluje jezdci, jenž v průběhu sezony dosáhl v závodě nejvyššího rychlostního průměru na jedno kolo (Le Mans, 233,240 km/h). I v tomto hodnocení triumfoval Tomáš již podesáté.
Mezi oceněnými byl v průběhu slavnostního večera také další člen vítězné posádky Le Mans Series 2009 Jan Charouz. Pražský jezdec, který již před koncem loňského roku obdržel z rukou prezidenta Mezinárodní automobilové federace (FIA) Jeana Todta cenu Talent roku a minulý týden převzal z rukou primátora hlavního města Prahy cenu pro nejlepšího závodníka Prahy, získal Cenu Jiřího Sedláře určenou nejlepšímu jezdci sezony do 23 let. Není bez zajímavosti, že Tomáš Enge tuto cenu získal v roce 1996.

„Mám velkou radost, protože je to mé první ocenění v rámci této prestižní ankety. Děkuji všem novinářům, kteří pro mě hlasovali, a doufám, že se mi v budoucnu povede dosáhnout i na Zlatý volant v hlavní kategorii,“ přeje si Jan Charouz.

Jak Tomáš Enge, tak Jan Charouz navíc rozšiřují rodinné sbírky Zlatých volantů. Janův otec Antonín získal ocenění celkem pětkrát, Tomášův otec Břetislav si jej odnesl třikrát. „Jsem velice rád, že se oba jezdci za své loňské výkony dočkali ocenění v této anketě a samozřejmě mě těší, že tak pokračují v našich šlépějích. Doufám a přeji jim, aby se jim stejně dařilo i v dalších ročnících této ankety,“ uzavírá Antonín Charouz.