Grubmüller i Jan Charouz v prvním víkendovém závodě ve Spa zabodovali

Spa - Grubmüller i Charouz dokázali v prvním víkendovém závodě bodovat - (01.05.2010)

Ve třetím závodě letošní sezony Světové série Formule Renault 3.5 dokázali poprvé bodovat oba nováčci hájící barvy týmu P1 Motorsport. Na belgickém okruhu Spa-Francorchamps vybojoval Rakušan Walter Grubmüller jun. tři body za osmé místo, český jezdec Jan Charouz získal premiérové dva body, když skončil devátý.

Janu Charouzovi solidně vyšla už dopolední půlhodinová kvalifikace. Český závodník byl jen o šest desetin sekundy pomalejší než vítěz kvalifikace, což mu zajistilo sedmé místo na startovním roštu odpoledního závodu. Jan byl navíc čtvrtým nejrychlejším z letošních nováčků Světové série Formule Renault 3.5. V hodnocení nováčků si dobře vedl i druhý jezdec týmu P1 Motorsport Walter Grubmüller jun. V klasifikaci jezdců, kteří ve WSR jedou první sezonu, skončil Rakušan šestý, ovšem v celkovém pořadí to stačilo až na čtrnáctou startovní pozici.

Navzdory nepříznivým předpovědím meteorologů se i dnes závodilo na okruhu v Ardenách za sucha. Janu Charouzovi nevyšel start závodu úplně ideálně a český závodník ztratil několik pozic. Už v průběhu prvního kola se ale dokázal posunout na osmé místo a po čtyřech kolech byl dokonce sedmý. V následující fázi závodu Charouz vodil skupinu pěti jezdců a postupně se začal dotahovat na průběžně šestého Costu. Walter Grubmüller jun. kroužil na dvanácté pozici.

V sedmnáctém ze dvaadvaceti odjetých kol odstoupil dosud druhý Hartley, což znamenalo posun obou jezdců týmu P1 Motorsport vzhůru průběžným pořadí. V následujícím okruhu ale Jan Charouz drobně chyboval a klesl až za svého týmového kolegu. Grubmüller se tak posunul už na deváté místo, Charouz byl desátý. Oba piloti své pozice udrželi až do cíle závodu. Následně si ale oba o jedno místo polepšili, neboť Brit Lancaster inkasoval desetisekundovou penalizaci a klesl z pátého místa až za dvojici týmu P1 Motorsport. V hodnocení nováčků obsadili Walter a Jan třetí a čtvrtou příčku. Rakušan tak zatím dokázal bodovat v každém z dosud odjetých závodů, český jezdec získal své premiérové body do tabulky šampionátu.

Jan Charouz, závodní jezdec týmu P1 Motorsport: „Zase jsme měli trošku smůlu v kvalifikaci. Snad čtyřikrát byla vyvěšena červená vlajka v okamžiku, kdy jsem se chtěl pokusit o rychlé kolo. Kvůli tomu jsem si opotřeboval novou sadu pneumatik, takže svého nejrychlejšího času jsem dosáhl na starých gumách. Nebýt toho, mohlo to být ještě lepší.“

„Start do závodu se mi moc nepovedl, ztratil jsem asi dvě pozice, ale naštěstí jsem je hned v prvním kole dokázal získat zpátky. Pak to vypadalo celkem dobře, ale v závěru jsem se pokusil zaútočit na jezdce před sebou a nevyšlo to. Udělal jsem hodiny a propadl se. Mrzí mě to. Zítra se pokusím dnešní výsledek vylepšit.“
Walter Grubmüller jun., závodní jezdec týmu P1 Motorsport: „Start se mi docela povedl a získal jsem dvě pozice, ale krátce na to jsem o ně znovu přišel. Důležité pro mě bylo udržet tempo s jezdci, kteří jeli přede mnou. Díky tomu jsem se mohl několikrát pokusit o předjetí. Nakonec jsem skončil na osmém místě. To je dobrý výsledek, navíc jsem získal další body.“
Světová série Formule Renault 3.5 pokračuje už zítra (v neděli 2. května) čtvrtým závodem na okruhu Spa-Francorchamps. Závod bude znovu vypsán na 44 minut + 1 kolo. Narozdíl od soboty ale musí všichni jezdci absolvovat povinnou zastávku v boxech (mezi pátým a třináctým kolem), při níž musí dojít k výměně minimálně dvou kol.

Také nedělní závod odvysílá živě televizní stanice Eurosport. Přímý přenos závodu můžete sledovat v neděli 2. května od 14 hodin na programu Eurosport 2.

Spa - Penalizace dalšího soupeře posunula Grubmüllera a Charouze o příčku výš

Bodová konta jezdců britského týmu P1 Motorsport dodatečně o něco narostla. Po penalizaci dalšího ze soupeřů byl Walter Grubmüller jun. nakonec po sobotním závodě Formule Renault 3.5 na belgickém okruhu Spa-Francorchamps klasifikován na sedmém pozici, Jan Charouz nakonec získal tři body za osmé místo.

Anton Nebylitskyj byl po sobotním závodě potrestán udělením desetisekundové penalizace. Ruský jezdec byl označen jako viník kolize s Nathanaelem Berthonem, k níž došlo v zatáčce La Source. Penalizace srazila Nebylitského ze šestého na desáté místo.