Předposlední závod hlavní série GP2 dopadl pro Josefa Krále smolně. Byl sestřelen.

HLAVU VZHŮRU
10/9/2011

Říká se, že konec dobrý všechno dobré. Nezbývá než vyjádřit úlevu nad tím, že obráceně to neplatí. Tedy, že je-li špatný závěr, bylo všechno špatné. Josef Král v páteční kvalifikaci vybojoval slibné dvanácté místo na startu posledního hlavního závodu sezony. Do něj navíc dobře odstartoval. Předjel kolegu Jolyona Palmera a soupeře Maxe Chiltona, oba dva z Velké Británie, takže se vypracoval na desáté místo, jen dvě příčky za bodovanými umístěními.

Jenomže ve druhém kole na konci dlouhé cílové rovinky, kde závodníci dosahují nejvyšších rychlostí na okruhu, do něj zezadu narazil rumunský závodník Michael Herck z týmu Coloni. Rozbil auto sobě i Josefovi, přičemž se kolidující dvojici nedokázal vyhnout ani Palmer. Na kolizi doplatil ještě další pilot, Max Chilton. V případě týmu Arden, za který Král a Palmer závodí, se tak jedná o sportovní katastrofu. Závod pro oba jezdce skončil.

„Co na to mohu říci?“ spíše řečnicky se dotazoval očividně zklamaný Josef Král. „Nemá smysl se dovolávat spravedlnosti, nebo něčeho takového. Je to součástí motorsportu. Velký počet rychlých a výkonných aut závodí na úzkém okruhu. Jednou udělám chybu já, jindy soupeř. Jenomže v tomto případě se z Herckovy strany jednalo o bezhlavý manévr. Vyřadil ze závodu sebe a další tři piloty. Můžete debatovat nad tím, kdy k nehodě dojde na základě principů závodění, kdy při jízdě na hraně překročíte pomyslnou hranici, anebo kdy má někdo tmu před očima. Hodně mě to mrzí kvůli týmu. Kolizi odnesl i můj kolega Jolyon a s ohledem na pravidla budeme zítra startovat z posledních dvou řad. Pomýšlet na body je pochopitelně zahaleno lehkým šílenstvím, ale nikdy nevíte, co se může vepředu stát, takže pojedeme naplno.“

V případě podobných kolizí jsou účastníci nehody a zástupci týmů předvoláni před komisaře, a bylo tomu tak i v dané situaci. Jenomže Michael Herck se návštěvou komisařů obtěžovat nehodlal a okruh bez omluvy opustil. Omluva Enza Coloniho, zakladatele týmu, pro který Herck závodí, je sympatická, byť na celé události jen pramálo změní. Emoce a zklamání jsou o to pochopitelnější, že každý chce o posledním závodním víkendu sezony podat dobrý výsledek.

Pro české barvy byl předposlední závod letošního ročníku hlavní série GP2 smolný, ale velmi sympaticky se rozhořel boj o druhé místo celkového pořadí. Francouz Romain Grosjean je již jasným šampionem, ale o druhé místo dnes měli svést souboj Giedo van der Garde (před závodem 49 bodů) a Jules Bianchi (48). Bez šance nebyl ani Charles Pic (42) a Luca Filippi (40). Inu, Ital Filippi dnešní závod vyhrál, čímž si připsal 10 bodů plus extra bod za nejrychlejší kolo v závodě (má tedy 51 bodů). Charles Pic dojel druhý a navíc dostal dva body za páteční pole position (52 bodů), Bianchi dojel osmý (49) a van der Garde nebodoval.

To v souhrnu znamená: Grosjean 83 body, Pic 52, Filippi 51, Bianchi 49, van der Garde 49. Bianchi startuje do nedělního závodu z pole position, Pic sedmý, Filippi osmý, van der Garde až jednadvacátý. Bodový klíč pro nedělní sprint je 6, 5, 4, 3, 2, 1. To je dostatečně pádný důvod, proč s napětím sledovat finálový závod formule GP2, který živě nabídne NOVA Sport v neděli od 10:30.