Richard Gonda po nevydařeném závodu Eurocupu Formula Renault 2.0 na Paul Ricard

Gonda nehodnotí WSR ve Francii kladně

Dvě umístění ve třetí desítce výsledkové listiny Eurocupu Formula Renault 2.0 přivezl z předposledního podniku World Series by Renault na francouzském okruhu Paul Ricard HTTT slovenský pilot v barvách české stáje Křenek Motorsport Richard Gonda. O lepší výsledek jej připravila neznalost trati, problémy s technikou i nezaviněná kolize se soupeřem.

V prvním ze dvou pátečních tréninků postihly Richarda technické problémy. Závada v elektroinstalaci způsobila zhasínání motoru, takže se na trati objevil jen pár minut z plánovaných čtyřiceti. Do 2. tréninku se podařilo poruchu odstranit a Richard se konečně mohl důkladněji seznámit s okruhem, na kterém startoval poprvé v kariéře.

V sobotní kvalifikaci zajel mladík z Banské Bystrice ve své skupině 16. pozici a do prvního závodu tak vyrazil z 16. řady. Po startu se probojoval na 24. místo, ale hned v prvním kole do jeho formule narazil jeden ze soupeřů a roztočil ji do hodin. Vůz kolizi odnesl poškozenými gumami, rozladěnou geometrií a ohnutím zavěšení zadního kola. I když ztratil několik pozic, podařilo se Richardovi jízdu dokončit na 29. příčce. Vyhrál domácí Chatin před Kvyatem a Sainzem juniorem.

Neděle přivítala účastníky šampionátu deštěm. Jezdilo se na mokrých gumách a Richard se v každém okruhu dopolední kvalifikace snažil najít ideální brzdné body. Času bylo málo, během 15 minut stihl jen pět kol. Přesto vybojoval ve své skupině 14. místo.

Druhý závod provázelo nevypočitatelné počasí – déšť vystřídal velmi silný vítr. Start Gondovi nevyšel podle představ, propadl se o několik pozic, ale zásluhou dostatečné rychlosti je postupně získal zpět. „Svedl jsem několik pěkných soubojů se soupeři a závod jsem si užíval. V předposledním kole mě však podfouklo, dostal jsem hodiny a cílovou šachovnici jsem protnul na 28. místě mezi 35 startujícími,“ líčil 17letý závodník. Vyhrál lídr průběžného pořadí Frijns před Sainzom jr. a Kvyatem.

Jak Richard hodnotil celý soutěžní víkend v Paul Ricard? „Ačkoliv jsem se dokázal průběžně zlepšovat, nebylo to jednoduché. Některé zatáčky jsou velmi těžké, zejména ve 3. sektoru, kde jsem nejvíce ztrácel. První závod mi nevyšel podle představ, s druhým jsem celkem spokojený. Škoda, že jsem na tomto okruhu nemohl testovat na jaře, to byla velká výhoda soupeřů. Francouzský víkend nemohu celkově hodnotit kladně, o to více se těším na poslední podnik WSR v Barceloně,“ uzavřel Richard Gonda.