Vyhledávání

Sobotní mrazivý Epilog kosil favority tentokrát už před startem. Vítězi Talkanitsové s Corvetou !

Sobotní mrazivý Epilog kosil favority tentokrát už před startem. Vítězi Talkanitsové s Corvetou !

Epilog kosil favority už před startem

Korzet tvrdých severských podmínek svíral šestihodinový Epilog, jehož XI. ročník hostil brněnský Masarykův okruh. A přitom to byl švédský mistr Björk, který po čtvrtečních volných testech označil extrémně nízkou teplotu za nevhodnou pro vozy specifikace DTM. „Těmto speciálům fungují optimálně brzdy a pneumatiky pouze v teplotách nad sedm stupňů. Ale teď auto nemá přítlak, což ve vysokých rychlostech znamená veliké riziko,“ varoval s vozem Audi A4 DTM českého týmu Bohemia Racing už několik sezón závodící Björk.

Provokovat osud nechtěla ani Charouzova stáj, takže do oficiálního pořadu Epilogu nezasáhly ani vozy Mercedes Benz DTM. Jejich tým Sauto.cz Racing postihla během volných tréninků i „regulérní“ ztráta v podobě havárie vozu Lamborghini Gallardo, za jehož volantem se měli střídat bratři Urbanové a Petr Charouz, nejmladší člen závodnického rodu. Lapálie pokračovaly i pár hodin před letmým startem, když ambicióznímu vozu Pagani Zonda nevydržel nadupaný šestilitrový motor Mercedes. Zatímco majitel zdecimovaného vozu Herbeck si nedobrovolně strčil ruce do kapes, svého partnera Vorbu nechal vyztužit sestavu konkurenčního vozu Ferrari 430.
Před letmým startem šestihodinovky se počasí relativně umoudřilo, pokud tak lze třístupňový dílek nad bodem mrazu v polovině října vůbec nazvat.

Z pole position opouštělo startovní rošt Ferrari Itala Scarpaccia, jenže po dvou kolech skončilo v boxech. Podle technických komisařů chyběl vozu předepsaný katalyzátor a reglementy jsou prostě neoblomné. Úvodní dvě hodiny vodil startovní pole vůz Porsche Slováků Machánka a Rosiny, doplněných rychlým Maďarem Raczem. Na osýchajícím asfaltu však zvyšovali tempo otec a syn Talkanitsovi, vodící na Masarykově okruhu dobře známou žlutou corvettu. Ve Vídni žijící Bělorusové si vedení už nenechali vzít, během šesti hodin nastřádali 166 kol a cílem projeli s náskokem tří okruhů před zmíněnou trojicí Machánek, Rosina, Rácz na voze Porsche. Mezi odpadlíky se zařadili i bratři Hajuškovi, letošní smolaři, jejichž nadále unikátnímu vozu Tatra Ecorra odešla převodovka.

V první polovině šestihodinové závodnické dřiny byly ve hře i body českého a polského šampionátu. Domácí vytrvalostní účet divize 4 z valné většiny uzavřela už Podzimní cena Masarykova okruhu, otazníky provázely pouze třídu do 3 500 ccm. K potvrzení titulu stačilo Jiřímu Mičánkovi jr. a Martinu Jermanovi (Porsche 997) uhlídat si ve třídě pozici do pátého místa, defenzivní strategiii nicméně nezvolili. Jejich posádku znovu posílil Jiří Janák a soupeři vůči tomuto triu nenašli účinnou protizbraň. Mičánkovci diktovali tempo a svůj triumf pečetili vítězstvím ve třídě a pátým místem v absolutním pořadí. „Myslím, že jsme závod zvládli velmi dobře. Ke konci jsme situaci už jen kontrolovali,“ řekl spokojený Mičánek junior.

Tradičního spojení Antonín Charouz - Mercedes Benz DTM se letošní Epilog nakonec přece jen dočkal. To když pořadatelé v závěru slavnostního vyhlášení výsledků předali závodnickou kariéru uzavírajícímu Charouzovi obří dort ve věrné podobě jeho mercedesu. Majitel čtyřicítky mistrovských titulů sice nevylučuje sporadické starty ve vytrvalostních závodech, pár sýčků nad paddockem Masarykova okruhu už houkalo cosi v tom smyslu, že konec závodění Charouze znamená konec vozů DTM v Čechách...


Výsledky Epilogu sezóny 2009:

Talkanitsa/Talkanitsa – Chevrolet Corvette C5-R GT1
Machánek/Rosina/Rácz – Porsche 997 GT3 RS
Pergl/Charous/Želínský – Ferrari 430
Zumstein/Peham/Cvörnjek – Porsche 997 GT3 Cup S
Mičánek/Jerman/Janák – Porsche 997
Šenkýř/Vencálek/Sládečka/Fried – BMW M3 E36 GTR
Kačírek/Suchý/Skalický – BMW M3 GTR
Kusín/Ládík – BMW M3
Hladík/Duda – Renault Clio RS
Valášek/Horňák/Zeman – Renault Clio RS
Vacík/Baran/Chladič/Dolák – Ferrari 360
Šenkýř/Vencálek/Sládečka/Líbal – BMW M3 E92 GTR
Konopka/Studenič – Porsche 996 RSR GT3
Jirásek/Fulín/Lisowski – Škoda Octávia Evo
Bugner/Šmarda/Mičánek nejml. - Renault Clio

 

Podrobnější informace, výsledky a fotografie naleznete také na internetovém odkaze: www.brno-circuit.com  

PR

 

Fotogalerie

Epilog 2009 objektivem Radka Holuba

Další fotografie 1 2 3 4

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu