Vyhledávání

V Le Mans Classic 2008 se na trať vrátí dva jedinečné závodní vozy Ford

V Le Mans Classic 2008 se na trať vrátí dva jedinečné závodní vozy Ford

/Praha, 30. června 2008/ – V rámci podniku Le Mans Classic 2008 se na trať slavné čtyřiadvacetihodinovky znovu vrátí dva jedinečné, speciálně zrestaurované závodní vozy Ford: model T Montier z roku 1923 a Capri RS 2600 z roku 1973.

„Závod 24 hodin Le Mans je spjat se sportovní historií Fordu již od samého počátku. Jsme rádi, že můžeme na tuto tradici navázat svou účastí v Le Mans Classic,“ řekl John Fleming, prezident a generální ředitel Ford of Europe.


Stoletý model T

V roce 2008 oslaví sté narozeniny Ford T - vůz, který bez nadsázky postavil svět na kola. Bez modelu T by automobilismus na počátku 20. století sotva prodělal tak fenomenální expanzi. Díky tehdejším revolučním výrobním metodám vzniklo více než patnáct milionů vozů modelu T. Byl to první lidový automobil – cenově dostupný vůz, zrozený díky zápalu vizionáře Henryho Forda, který předběhl svou dobu.

Stoleté výročí oslaví Ford T mimo jiné účastí ve čtvrtém ročníku závodu 24h Le Mans Classic. Již 12. a 13. července se postaví na startovní rošt trati La Sarthe skvostně zrestaurovaný vůz T-Montier.

Tento automobil nechyběl ani při vůbec první čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans roku 1923. Jméno dostal po muži, který ho tehdy do závodu postavil – Charlesi Montierovi. V dosavadní historii prestižního bienále Le Mans Classic ještě nikdy nezávodil tak starý automobil.Znovuzrození Ecurie Ford France

Le Mans Classic 2008 bude rovněž svědkem návratu legendárního vozu Ford Capri v tradičních modrobílých barvách stáje Ecurie Ford France.Vůz Capri RS 2600 dominoval na začátku 70. let závodům cestovních vozů. Jeho vidlicový šestiválec vyvine téměř 400 koní a samotný automobil i po tolika letech vypadá velmi stylově a dynamicky.Na letošní Le Mans Classic je Capri zařazen do Skupiny 6, ve které startují vozy, jež závodily na La Sarthe v letech 1972 až 1979. Za jeho volant usedne mimo jiné šampion pouštních maratonů Jean-Louis Schlesser.

Ford a Le Mans Classic

Nasazení vozů Ford do Le Mans Classic 2008 je dalším krokem partnerství, které se zrodilo již v roce 2004. Ford je oficiálním sponzorem Skupiny 5, určené pro vozy z let 1966 až 1971. Patří sem například nezapomenutelný Ford GT40 nebo závodní vozy Mustang.„Účast zrestaurovaného modelu T-Montier na Le Mans v roce stoletého jubilea je vynikající oslavou vozu, který na počátku 20. století definoval směr vývoje osobního automobilu,“ dodal Fleming. „Současné portfolio vozů Ford ctí sportovní tradici značky a dokazuje, že naše odhodlání vyrábět auta, která je radost řídit, ani po sto letech nijak neslábne.“

FORD

 

Fotogalerie

Modely T a Capri opět závodí v Le Mans, foto Ford

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu