Vedoucí jezdec světového šampionátu Sebastian Vettel získal již osmé postavení na čele

VETTEL NA PNEUMATIKÁCH PIRELLI ZÍSKAL OSMÉ POLE POSITION SEZONY

Budapešť, 30. července 2011 – Vedoucí jezdec světového šampionátu Sebastian Vettel získal pro stáj Red Bull Racing již osmé postavení na čele startovního pole z celkově jedenácti letošních kvalifikací. Zároveň dokázal potřetí v kvalifikaci zvítězit na superměkkých pneumatikách Pirelli PZero.

Pětici nejrychlejších jezdců kvalifikace od sebe dělí méně než polovina sekundy. Vettel zajel svůj jedinečný čas 1m 19,815s na nejměkčích pneumatikách z nabídky společnosti Pirelli a dosáhnul přitom druhého vítězství v kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska v řadě za sebou.

Strategie ve volbě pneumatik hrála klíčovou roli v průběhu kvalifikačních jízd, protože řada týmů se rozhodla spíše ušetřit své superměkké červeně značené pneumatiky PZero na závod, než by se snažila dosáhnout nejlepší pozice na startovním roštu. Jediným jezdcem, který během kvalifikace použil pouze pneumatiky z měkké směsi, byl Sebastien Buemi. Skončil v ní na osmnáctém místě poté, co neprošel sítem první části kvalifikace. Pro zítřejší závod však bude mít k dobru plné množství superměkkých pneumatik.

Jezdec Williamsu Pastor Maldonado se během druhé části kvalifikace ani neukázal na trati. Lewis Hamilton ze stáje McLaren si pak jako jediný dokázal zajistit místo v závěrečné části kvalifikace, aniž by přitom použil superměkké pneumatiky. V závěrečné části kvalifikace je použili všichni jezdci a právě Hamilton se stal prvním, který pokořil hranici 1m 20s. Většina z nejlepších jezdců absolvovala během finální části kvalifikace dva kvalifikační pokusy, přičemž o postavení na čele startovního pole se rozhodlo až v jejím samotném závěru. Jak Hamilton, tak Vettel byli ještě v poslední minutě kvalifikace na trati a jejich časy v prvním sektoru byly velmi vyrovnané. Nakonec však byl úspěšnější německý pilot, který si časem o desetinu sekundy lepším zajistil postavení na čele startovního roštu.

Hamiton svým druhým místem na roštu znovu vyrovnal svůj doposud nejlepší letošní kvalifikační výsledek. Dosáhnul ho letos již potřetí. Vzhledem k tomu, že šestnáct z posledních dvaceti pěti Velkých cen Maďarska vyhrál jezdec, který startoval z první řady, je zde postavení na startovním roštu velmi důležité. Vettel byl rovněž nejrychlejším jezdcem dnešních ranních tréninkových jízd, k čemuž zřejmě pomohly změny v nastavení monopostu, které provedl tým přes noc. Za pomoci červených superměkkých pneumatik PZero zajel čas 1m 21,168s.

Jezdec týmu Sauber Sergio Pérez zaznamenal desátým místem svůj nejlepší kvalifikační výsledek letošního roku, a to i přesto, že v posledním kvalifikačním segmentu ani nevyjel na trať. Již v Monaku se mu podařilo projít až do závěrečné části kvalifikace, díky následkům své havárie však nebyl do závodu schopen odstartovat.

Během celého dne vládlo na Hungaroringu teplé a suché počasí, přičemž během samotné kvalifikace dosáhla teplota okolního prostředí 23° C. Pro zítřejší závod se očekávají ještě vyšší teploty při zachování stávající vlhkosti vzduchu, což jen zvýší nároky na pneumatiky.

Ředitel oddělení Pirelli Motorsport Paul Hembery: „Dnešní kvalifikace byla jednou z nejnapínavěj- ších za celou letošní sezonu, přičemž o postavení na čele roštu rozhodly až její závěrečné sekundy. Je dobré si povšimnout, že Lewis Hamilton dokázal ušetřit jednu sadu superměkkých pneumatik. Uvidíme, zda pro zítřek jeho tým nepřichystá poněkud odlišnou strategii. Myslím, že většina jezdců se zítra rozhodne pro tři zastávky, ale povrch tratě se stále vyvíjí, a díky tomu možná někdo dokáže absolvat na jedné sadě pneumatik i delší úsek závodu. Je dobré, že se do nejlepší desítky dokázal probojovat i Sergio Pérez, a tak nás zítra čeká bezesporu velmi zajímavý závod.