Vyhledávání

Autosalon Brno: Avia představuje v pavilonu V náklaďák elektromobil

Avia představuje elektromobil

4. června 2010 Tiskové středisko BVV - Smith Newton je přelomový nákladní vůz šetrný k životnímu prostředí. Výsledek spolupráce automobilky z pražských Letňan s americkou firmou Smith Electric Vehicles jezdí výhradně na elektrický pohon, a to jako první vůz hmotnostní kategorie 6 až 12 tun na světě. Prohlédnete si ho v pavilonu V.

„Chceme ukázat, že v České republice umíme vyrábět nákladní automobily, které si svou kvalitou v ničem nezadají s ostatními vozidly na trhu a v určitých technologiích je dokonce převyšují,“ vysvětlil na brněnském veletrhu Michal Bačovský, manažer marketingu společnosti Avia Ashok Leyland Motors, s. r. o. Tradiční český výrobce nákladních vozidel Avia pro model Smith Newton dodává podvozek a kabinu, zatímco firma Smith Electric Vehicles jej osazuje elektrickým pohonem. Obě společnosti takto spolupracují již od roku 2006 a dnes po světě jezdí na sedm desítek jejich elektrovozů, a to převážně v barvách velkých firem jako Coca-cola nebo DHL. O prvních dodávkách vozů Smith Newton do zemí střední a východní Evropy se právě jedná.

Elektromobil Smith Newton se uplatňuje především při rozvážce ve městech a jejich blízkém okolí. Nabízí se v hmotnostních verzích do 7,5 tuny, 10 tun a 12 tun. Na jedno nabití dojede 160 km, nejvyšší rychlost je omezena na 80 km/h, kapacita baterií je dvakrát 40 kWh a jejich dobití trvá šest až osm hodin. Nehledě k ekologickým efektům je při jízdě ve městě provoz elektromobilu přibližně šestkrát levnější než u dieselové konkurence.
Avia se před třemi lety stala součástí indické automobilky Ashok Leyland a členem korporace Hinduja Group. Tímto spojením vzrostly ambice české značky na zahraničních trzích, a to nejen ve střední a východní Evropě. Jak dnes oznámili představitelé firmy, vedle vozů s naftovým a elektrickým pohonem se do budoucna uvažuje také o výrobě automobilů poháněných stlačeným zemním plynem (CNG). O kvalitách letňanské produkce svědčí také unikátní garanční program. Avia je jediný výrobce nákladních vozidel, který poskytuje osmiletou záruku na prorezavění karoserie.

Navíc poskytuje tři roky záruky na celý vůz bez omezení kilometrů. V letošním roce chce Avia vyrobit a prodat přes tisíc kusů svých vozidel. V prvním čtvrtletí letošního roku prodala 102 vozů a oproti loňsku, kdy se produkce propadla na historické minimum, narostl její prodej o bezmála 200 procent.

 

BVV

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu