Vyhledávání

Letošní ročník soutěže Shell Eco marathon Europe byl opět rekordním. Padl rekord

NA LETOŠNÍM SHELL ECO-MARATHONU EUROPE PADL PĚTILETÝ REKORD
• TÝM POLYTECH’ NANTES PRODLUŽUJE HISTORICKÝ REKORD O TISÍC KILOMETRŮ

Praha, 11. května 2010 – Letošní ročník soutěže Shell Eco-marathon Europe byl opět rekordním: padl dlouho odolávající rekord z roku 2005 – o těžko uvěřitelných 1 060 kilometrů.

Šampiónem letošního ročníku Shell Eco-marathonu Europe se stal francouzský tým Polytech’ Nantes, kterému se podařilo zdolat rekordní nejdelší ujetou vzdálenost na jeden litr paliva, kterou v roce 2005 urazil tým ETH Zürich ze Švýcarska. Již beztak obdivuhodný rekord 3 836 km na 1 litr se nedařilo zdolat pět let. O to větší překvapení bylo překonání tohoto historického rekordu hned dvakrát. První den ujel francouzský tým s vozítkem poháněným vodíkovým pohonem závratných 4 414 km/l a v závěrečný den soutěže svůj zbrusu nový rekord překonal o dalších 482 kilometrů, když ujel na 1 litr paliva rekordních 4 896,1 km.

Ujetá vzdálenost odpovídá přibližně jízdě napříč celou Evropou z nejsevernějšího na nejjižnější cíp – například ze Severního mysu v Norsku na samotný konec Apeninského poloostrova.

Týmy z Nantes již tradičně na soutěži Shell Eco-marathon Europe září: letošní ročník je již druhým za sebou, kdy tým zapsal výborný rekordní výsledek a ještě ho v rámci stejného ročníku překonal. Loni tým La Joliverie, též z Nantes, zdolal rekord v kategorii prototypů se spalovacím motorem a ještě ten samý den svůj vlastní rekord překonal. Tým Polytech’ Nantes letos dokázal nejen překonat hranici
4 tisíc kilometrů, ale naznačil rovněž, že i pětitisícová meta není zdaleka tak nedosažitelná.

Ve svém komentáři věnovaném vynikajícím výkonům v rámci letošního ročníku uvedl Niel Golightly, vicepresident pro komunikaci společnosti Royal Dutch Shell: „Letošní ročník dokázal, že se týmy, které se na soutěž vracejí, učí z průběhu minulých ročníků a také od jiných týmů. Aplikují poznatky jiných ve své vlastní práci. Letošní ročník byl klíčovým v dalším vývoji inovativních řešení – i proto jsme letos svědky tak skvělých výsledků a rekordů, na které by i před několika málo lety těžko někdo dokázal pomýšlet.“

Vedoucí týmu Polytech’ Nantes, Pauline Tranchardová, vysvětlila, co stojí za neuvěřitelnými výkony jejího týmu: „Za překonáním vzdálenosti 4 896 km na litr paliva stojí pět let usilovného výzkumu a vývoje. Tohoto pro mnohé nepředstavitelného cíle nám pomohly dosáhnout především poznatky a zkušenosti kolegů z týmu Lycée de La Joliverie de Nantes.“ Tranchardová také nastavila laťku pro budoucí výsledky svého týmu: „Věříme, že máme i na lepší výsledek. Kdyby nebyl takový vítr a kdybychom nejeli poslední kolo na prasklé pneumatice, tak jsme mohli ujet i větší vzdálenost,“ tvrdí Tranchardová.

Důležitým prvkem inovace letošního ročníku byl zkušební test bateriemi poháněných vozů, jehož se účastnilo 12 týmů. Cílem bylo ověřit možnost vzniku nové kategorie elektromobilů v budoucích ročnících Shell Eco-marathonu, což by jistě povzbudilo zájem studentských týmů o oblast elektromobility a jejího dalšího rozvoje.
I letošní ročník soutěže Shell Eco-marathon se rozhodly potrápit živly – bouřky a silný déšť dokonce přerušily první oficiální den závodů. Po pečlivé analýze předpovědi počasí využili organizátoři středečních příznivých podmínek a zahájili rozjížďky brzy ráno, aby týmy, jejichž kvalifikace a závody byly nepříznivým počasím narušeny, mohly svůj program dokončit a aby celý harmonogram dohnal vzniklý skluz.


Níže jsou uvedeni vítězové jednotlivých kategorií:
Prototypy
Pořadí Startovní číslo Tým Pohon Ujetá vzdálenost
1 202 Polytech’ Nantes, Francie Palivový článek 4 896,1km/l
2 001 La Joliverie Projet Microjule, Francie Spalovací motor 2 964,7km/l
3 225 University of Applied Sciences, Offenburg, Německo Palivový článek 2 794,9km/l
UrbanConcept
Pořadí Startovní číslo Tým Pohon Ujetá vzdálenost
1 402 De Haagse Hogeschool, Nizozemí Palivový článek 747,2km/l
2 413 Fachhochschule Trier, Německo Palivový článek 700,9km/l
3 411 Université de Liège, Belgie Palivový článek 470,8km/l
CO2
Kategorie Startovní číslo Tým Pohon Emise
Prototype 202 Polytech’ Nantes, Francie Palivový článek 0,7g/km
UrbanConcept 413 Fachhochschule Trier, Německo Palivový článek 4,67g/km

Český tým z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava se letošního ročníku nezúčastnil.
Kompletní seznam cen podle typu pohonu a ocenění v „nezávodních“ kategoriích naleznete na www.shell.com/ecomarathon/europe

# # #

O Shell Eco-marathonu
Cílem Shell Eco-marathonu je inspirovat studentské týmy středních a vysokých škol z celého světa k tomu, aby navrhly, postavily a otestovaly energeticky co nejúspornější vozidlo. Vítězem se stává tým, jehož vozidlo ujede nejdelší vzdálenost při spotřebě minimálního množství energie. Tato soutěž také poskytuje vynikající příležitost pro zapojení současných i budoucích vůdců, kteří nadšeně hledají trvalá řešení světových energetických problémů.
Shell Eco-marathon se jako skutečně globální iniciativa se závody po celém světě konal/bude konat v těchto termínech:
• Shell Eco-marathon Americas: 26. – 28. března v Houstonu, USA
• Shell Eco-marathon Europe: 6. – 7. května Lausitz, Německo
• Shell Eco-marathon Asia: 8. – 10. července v Kuala Lumpur, Malajsie

 

POLITECNICO DI TORINO ZÍSKALO DVĚ CENY V SOUTĚŽI SHELL ECO-MARATHON 2010
• ITALSKÝ TÝM SI ODVEZL JIŽ DRUHÝ ROK ZA SEBOU CENU ZA KOMUNIKACI A MARKETING A NOVĚ I CENU ZA DESIGN
• OCENĚNY BYLY TAKÉ TÝMY Z ŘECKA, FRANCIE, NĚMECKA, NIZOZEMÍ A ŠVÉDSKA

Praha, 11. května 2010 – Tým Politecnico di Torino si odvezl domů dvě zvláštní ceny v rámci letošního ročníku soutěže Shell Eco-marathon Europe. Tým již podruhé za sebou získal cenu Shell

za komunikaci a marketing a k celkovému součtu úspěchů si přidává také Cenu Autodesk za design v kategorii Prototypů. Druhá cena Autodesk za design, tentokrát v kategorii UrbanConcept, letos patří německému týmu Hochschulen Merseburg z města Chemnitz. Ocenění se dočkaly i týmy z ostatních zemí. Zde je přehled všech cen a jejich vítězů:

Zvláštní ocenění v jednotlivých kategoriích
Tým Cena Vítěz
414 Cena Autodesk za design v kategorii UrbanConcept Hochschulen Merseburg, Burg Halle, Chemnitz, Německo
228 Cena Autodesk za design v kategorii Prototypů Politecnico di Torino, Turín, Itálie
228 Cena Shell za komunikaci a marketing Politecnico di Torino, Turín, Itálie
117 Cena Shell za technickou inovaci Royal Institute of Technology KTH, Stockholm, Švédsko
416 Cena ADAC za bezpečnost Technical University of Crete, Řecko
085 Cena SFK za ekologii Hofstad Lyceum, Amsterdam, Nizozemí
029 Cena Shell za týmového ducha Association Mircoshell, ENSMM, Francie

Poroty pro jednotlivé ceny sledovaly soutěžní týmy po celou dobu trvání třídenního maratónu a konečný výběr se ukázal jako velmi náročný úkol. Při výběru vítězů porotci vyzdvihli jedinečný přínos či hodnoty každého vítězného týmu:
Cena Autodesk za design
Kategorie UrbanConcept: Hochschulen Merseburg, Burg Halle, Chemnitz, Německo. Inovativní, ekologický design, využívající některých konstrukčních prvků z loďařství aplikovaných na automobilovou konstrukci (například laminované dřevo), s kreativní strategií designu spočívající v dokonalém inženýrském zpracování. Průkopník nového trendu v designu automobilů.
Kategorie Prototype: Politecnico di Torino, Turín, Itálie. Vývoj od digitálního prototypu a první studie do fáze vylepšeného a efektivního designu. Výborné konstrukční zpracování a profesionální úroveň exteriérového zpracování s vynikajícími aerodynamickými a estetickými vlastnostmi.
Cena Shell za komunikaci a marketing
Politecnico di Torino, Itálie – za integrovanou, komplexní a profesionálně promyšlenou komunikační kampaň, inteligentně a efektivně propojující tradiční a nová média. I techničtí inženýři prokázali schopnosti úspěšných komunikátorů. Celý tým výborně zvládl komunikaci v několika jazycích. Skvělá komunikace se také odrazila v počtu sponzorů, které si tým dokázal sám zajistit.
Cena Shell za technickou inovaci
Royal Institute of Technology KTH, Stockholm, Švédsko – za kompaktní spalovací motor HCCI s proměnným poměrem pro různé režimy jízdy. Tento koncept řeší problém optimalizace širšího pásma zatížení, který je u spalovacích motorů běžný.
Cena ADAC za bezpečnost
Technical University of Crete, Řecko – za integraci mnoha inovativních a inteligentních bezpečnostních řešení do designu svého vozidla, včetně nastavitelného sloupce řízení pro snížení dopadu na řidiče v případě kolize, prostor pro vybavení první pomoci a záchranářské pomůcky a snímatelnou střechu se snadnou manipulací z vnějšku i vnitřku vozidla, což výrazně zkracuje čas nutný na případnou evakuaci z kabiny vozu.
Cena SKF za ekologii
Hofstad Lyceum, Amsterdam, Nizozemí – za integrovaný přístup k trvalé udržitelnosti, který se odrazil do celkové filosofie projektu – od zapojení maximálního podílu recyklovatelných materiálů do konstrukce, přes využívání ekologicky smýšlejících místních dodavatelů, až po skutečnost, že se členové týmu přepravují na kratší vzdálenosti výhradně na kolech a na místo konání soutěže, okruh EuroSpeedway Lausitz, se dopravili vlakem. Nesmíme zapomenout ani na jejich osvětovou kampaň cílenou na ostatní studenty v oblasti otázek ochrany životního prostředí.
Cena Shell za týmového ducha
ENSMM, Francie – tým, v němž panuje absolutní pohoda a jehož týmový duch „nakazil“ všechny ostatní týmy. Tým, v němž všichni podřídili svůj čas i peníze vyššímu zájmu celého týmu. Tým, který také úzce spolupracoval a komunikoval s jinou školou v regionu v rámci výměny nejlepší zkušeností.
Kromě výše uvedených ocenění se v rámci Shell Eco-marathonu Europe udělují také dvě další ceny – první, „divácká“, patří týmu, který si zajistil největší podporu veřejnosti v internetovém hlasování; druhá patří týmu, který se nejlépe vypořádal s nepřízní osudu. Vítězi těchto dvou kategorií se stali:
Cena diváků
Vítězem Ceny diváků se stal Team mecc-H2 z Politecnico di Milano – Dipartimento di Meccanica z Itálie, se svým vozem ARTEMIDE, který získal 51 496 z celkového počtu téměř čtvrt milionu hlasů.
Cena za odvahu vzepřít se nepřízni osudu
Cenu získal tým Ecole Nationale Superieure d’Arts et Metiers z Maroka, který velmi stál o účast v soutěži, ale zabránila mu v tom byrokracie. Tým měl všechno v pořádku a jeho vůz byl připraven do závodu, ale nikdo nepočítal s tím, že se mu nepodaří „projet“ celnicí, kde stojí dodnes!
Další informace o Shell Eco-marathonu jsou k dispozici na adrese: www.shell.com/eco-marathon

O Shell Eco-marathonu
Cílem Shell Eco-marathonu je inspirovat studentské týmy středních a vysokých škol z celého světa k tomu, aby navrhly, postavily a otestovaly energeticky co nejúspornější vozidlo. Vítězem se stává tým, jehož vozidlo ujede nejdelší vzdálenost při spotřebě minimálního množství energie. Tato soutěž také poskytuje vynikající příležitost pro zapojení současných i budoucích vůdců, kteří nadšeně hledají trvalá řešení světových energetických problémů.
Shell Eco-marathon se jako skutečně globální iniciativa se závody po celém světě konal/bude konat v těchto termínech:
• Shell Eco-marathon Americas: 26. – 28. března v Houstonu, USA
• Shell Eco-marathon Europe: 6. – 7. května Lausitz, Německo
• Shell Eco-marathon Asia: 8. – 10. července v Kuala Lumpur, Malajsie





Royal Dutch Shell plc
Společnost Royal Dutch Shell plc je registrovaná v Anglii a Walesu, má centrálu v Haagu a její akcie jsou kótovány na burzách v Londýně, Amsterodamu a New Yorku. Společnost Shell působí ve více než 100 zemích světa v oblastech průzkumu a těžby ropy a zemního plynu, výroby a marketingu kapalného zemního plynu a zkapalňování zemního plynu, dále výroby, marketingu a přepravy ropných produktů a chemikálií a projektů zabývajících se obnovitelnými zdroji energie zahrnující větrnou a solární energii.


AMI Communications Shell Czech Republic
Dana Bratánková Petr Šindler
Senior Account Manager Manažer komunikace

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu