Vyhledávání

Ministr dopravy Dobeš jednal s polským resortním kolegou i o dokončení dálnice

Ministr Dobeš jednal s polským resortním kolegou Grabarczykem

V průběhu pátečního setkání premiérů České republiky a Polska došlo i na diskusi zástupců vybraných resortů, kteří přicestovali spolu s polským premiérem Donaldem Tuskem. O prioritách v dopravní oblasti obou zemí tak jednali také ministr dopravy Pavel Dobeš se svým zahraničním protějškem ministrem infrastruktury Cezary Grabarczykem.

Přestože hlavním tématem byly otázky spojené s předsednictvím Polska v Radě EU a souběžné české předsedání visegrádské čtyřce, došlo i na řadu konkrétních dopravních otázek a témat, které jsou spojující pro obě země. Těm dominují zejména otázky jako revize evropské sítě TEN-T, propojení sousedních evropských regionů sítí vysokorychlostních tratí nebo tzv. letecký balíček, který povede ke snížení nákladů leteckých dopravců.

Polská strana se také ujistila o aktuálním termínu dokončení dálnice D1 až ke státní hranici, který je pro ni důležitý z hlediska konání fotbalového mistrovství světa. Ve svých diskusích v řadě bodů navázali ministři na závěry dubnového bilaterálního jednání obou resortů.

Vzájemně se oba šéfové resortů dopravy shodli také o tom, že hodlají mluvit v souladu i v debatách o rozpočtu Evropské unie na roky 2013 až 2020. Nově navržená podoba financování se totiž příliš nelíbí ani jedné ze stran. Polsko chce proto v EU bojovat za zachování a případné rozšíření politiky soudržnosti, která přináší dotace do nejchudších regionů sedmadvacítky.


Tiskové oddělení Ministerstva dopravy ČR
Jakub Ptačinský

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu