Vyhledávání

Povodně zahrozily i jako aktuální ukázka při Autosalonu Brno !

Povodně znovu zahrozily!

7. června 2010 Tiskové středisko BVV - Ale naštěstí jen jako simulace na brněnském výstavišti, kde ve světově unikátním centru pro prezentaci protipovodňových opatření probíhají čtyřikrát denně názorné ukázky. Návštěvníci sledují, co povodňová vlna udělá se zaparkovaným autem a jak fungují mobilní hrazení.

Dřívější bazén mezi pavilony Z a G1 byl zrekonstruován před čtyřmi lety a brněnské výstaviště se tak stalo jediným místem, kde lze odborníkům i veřejnosti názorně předvést účinnost protipovodňových opatření. Letos se ukázky konají již potřetí, ale při každém veletrhu se expozice zčásti obměňuje, má jiné zaměření a předvádějí se různé prvky protipovodňové ochrany. Na veletrhu AUTOTEC a AUTOSALON mají tyto prezentace premiéru a pochopitelně se zaměřují na řidiče. Mimo jiné názorně ukazují, co udělá přílivová vlna s automobilem. „Po nerespektování zákazu a vjezdu autem do záplavového území se skutečně může stát, že se protrhne třeba hráz rybníka. Chceme lidem ukázat, že to je hazardování se životem,“ vysvětluje Tomáš Papež z České protipovodňová asociace.

Přílivová vlna v relativně mělkém bazénu má takovou sílu, že si s vrakem vozidla pohrává jako s krabičkou zápalek. V pátek měl tento předváděcí vůz i posádku, usedla do něj dvojice městských strážníků z Karlových Varů a dva jejich kolegové je vyprošťovali po laně v ukázkovém zásahu. Nikdo z přihlížejících by se do takové situace určitě nechtěl dostat. A jaké tedy jsou rady řidičům? „V žádném případě neriskovat a nevjíždět do povodní ohrožených míst, protože život je to nejcennější, co máme. Naopak je potřeba vozidlo uklidit do bezpečných vyvýšených míst,“ zdůrazňuje odborník. Když se řidič přesto ocitne s autem ve vodě, měl by ho okamžitě opustit. Pokud přijde vlna, proti proudu už nepůjdou otevřít dveře a zbývá jen cesta okýnkem, kterou nemusí každý zvládnout. „Díky dynamické a názorné ukázce v bazénu na výstavišti si toto nebezpečí lidé více uvědomí, což je naším cílem. Se zájmem návštěvníků jsme zatím spokojeni, při každé ukázce máme aspoň dvě stovky diváků,“ pochvaluje si Tomáš Papež.

Praktické ukázky jsou určeny především pro zástupce státní správy a obyvatele oblastí ohrožených povodněmi. Odborníci z České protipovodňové asociace vysvětlují význam suchého polderu, použití měřicí techniky a srážkoměru, funkci a možnosti vodního díla. Zároveň jde o praktické návody, jak ochránit domy a majetek v záplavovém území. Různé typy ochran proti velké vodě jsou předváděny v modelových situacích. Jsou tu k vidění hrazení různých typů od různých výrobců, některá z nich lze instalovat i v době, kdy voda už vystoupala do nízké výšky. „Seznamujeme tak diváky s různými možnostmi ochrany, jejichž účinnost si mohou ověřit v praxi – při kontaktu s vodou. Rozhodnutí už je na nich, ale poskytujeme zde i odborné konzultace,“ popisuje Tomáš Papež a zdůrazňuje. „Mobilní hrazení skutečně dokáže výrazně eliminovat škody a je potřeba s těmito možnostmi seznámit co nejvíc lidí. Vždycky je lépe být připraven než překvapen.“


BVV

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu