Představujeme exponáty výstavky závodních speciálů na Autosalonu Brno

Již jen dny zbývají do zahájení automobilového veletrhu Autosalon Brno 2011. Motormix a tedy především jeho šéf Pavel  Jelínek zde zajišťuje podobně jako vloni výstavku závodních speciálů. Ty bývají kořením i dalších autosalonů a i tentokrát zde budou k vidění zajímavé závodní stroje.

Představujeme první z nich:

Podobně jako  vloni bude jistě pozornost  budit cupová Octávia, která zde bude k vidění nejméně ve dvou   exemplářích. Novinkou bude další vůz stejného  jména a předchůdce tohoto mdoerního vozu české automobilky- čili také Octávia, ale  mnohem letitější. Dále dnes představujeme legendární vůz Tatra 603 B6. K vozům přinášíme základní  údaje a případně další zajímavosti.

Tatra 603 B6

Tatra 603 B6 v provedení pro závod v Goodwood Anglie s přední tří světlovou maskou a kapotami z vozu Tatra 603 typ 1.

Rok výroby 1967 - jediný dochovaný exemplář
Vůz Tatra 603 B5 je v majetku bratří Hajduškových z Kopřivnice.

V minulosti mimo Marathonu de La Route absolvoval tento vůz rally Vltava, 6 hodinovky v Brně na Masarykově okruhu, závody okolo Štramberské trůby a další
Vůz s číslem 5 je jedním ze tří vyrobených závodních vozů Tatra 603 v kategorii B5, který absolvoval 84 hodinový Marathon de La Route na Německém okruhu Nurburgring. Posádka Stanislav Hajdušek, Alois Mark a Adolf Veřmiřovský s ním dojela na celkově 4 místě bez rozdílů tříd a 3 místě v kategorii vozů do 2,5l.
V současné době byl vůz Tatra 603 B5 zapůjčen legendárnímu jezdci mladoboleslavské škodovky , noru Johnymu Hauglandovi, který s takto upraveným vozem se již po dvakráte účastnil famózního závodu historických vozů v Anglickém Goodwoodu.

V devadesátých létech se vůz pravidelně účastnil mezinárodního Mistrovství automobilových závodů do vrchu kde obsadil několikrát medailové místa na stupních vítězů. Bratři Stanislav a Zdeněk Hajduškovi s ním obsadili i přední místa v závodech na okruzích a v posádce Stanislav Hajdušek a spolujezdec Nor O.K. Karlsen jsou 6 násobnými vítězi v kategorii historických vozů v rally Trondelag v Norsku.
Tatra 603 B5 byla také dvojnásobným účastníkem světově proslulé rally závodních historických vozů v Alpské soutěži Enstahl Classic.

Velkou zajímavostí je využití ejektorového chlazení motoru převzatého s vozu Tatra 607 Monopost, první Československé formule 1. Využitím výfukových plynů dochází ve výfukovém potrubí díky speciální hvězdici k vysávání vzduchu okolo hlav válců a tím chlazení s vysokým účinkem. Výsledkem je vyšší účinnost chlazení při v plném zatížení, snížení hmotnosti o více jak 20 kg a zvýšení výkonu motoru o 20k.
Použitím ejektoru však vůz přešel do kategorii B6.