Vyhledávání

Turecko má zájem dovážet do Česka automobilové komponenty

Turecko má zájem dovážet do Česka automobilové komponenty

Delegace šesti tureckých firem navštívila brněnský Autosalon, aby informovala o současném automobilovém průmyslu v této zemi. Důvodem jejich návštěvy bylo navázat spolupráci s českými automobilkami. Chtějí především do ČR dodávat různé automobilové komponenty. Delegaci vedl ředitel sekce pro automobilový průmysl z ministerstva pro zahraniční obchod Turecka Ali Riza Oktay.

V Turecku se loni vyrobilo přes milion kusů vozidel. V automobilovém sektoru tam pracuje téměř čtvrt milionu lidí, z toho 50 000 v segmentu OEM a 200 000 pro některého z řady dodavatelů. Globální recese turecký automobilový průmysl silně zasáhla. V prvním čtvrtletí roku 2009 klesl export o 50 procent a výroba poklesla. V prvních pěti měsících letošního roku výroba osobních automobilů poklesla o 39 procent na 192 352 kusů, u užitkových vozidel a autobusů o 60 procent na 112 888 aut.

Turecký automobilový průmysl je jedním ze skrytých evropských velikánů. Patří mu totiž pátá příčka mezi největšími výrobci automobilů v Evropské unii. I přes globální ekonomické turbulence v loňském roce zakončilo Turecko rok 2008 s celkovou automobilovou produkcí přesahující 4 procenta s objemem 1 147 110 kusů, přičemž 621 567 bylo osobních automobilů a 525 543 užitkových vozidel a autobusů.

Automobilový sektor se velkým dílem podílí na celkovém objemu tureckého exportu a s 19,4 procenty předstihl i ocelářství a oděvní průmysl. Většina vozidel (79 procent) je určena pro export. K největším trhům v tomto ohledu patří Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. „Vedle vozidel Turecko vyváží i širokou škálu náhradních dílů pro zahraniční výrobce vozidel. Turecko je známé především jako výrobce lehkých užitkových vozidel (LCV) jako je Fiat Doblo a Ford Transit. Turecký výrobce automobilů Tofas vyrábí jako jediný v Evropě nové modely kategorie LCV pro PSA /Peugeot Citroen a Fiat, jako jsou Peugeot Bipper, Citroen Nemo a Fiat Fiorino,“ uvedl na tiskové konferenci na brněnském výstavišti Ali Riza Oktay. Dodal, že dobrou zprávou je současný zmírňující se pokles výroby. V květnu činil v případě osobních automobilů už jen 18 procent, vyrobilo se méně o 34 446 kusů aut. „Naším cílem je vyrobit dva miliony kusů vozidel ročně,“ poznamenal ředitel.


Autoservisem roku se stala pražská společnost TUkas

6. 6. 2009 Tiskové středisko BVV – Vyhlášení výsledků 13. ročníku celostátních soutěží Autoservis roku, Autoopravář roku, 3. ročníku soutěže Pneuservis roku a už 15. ročníku soutěže učňů Automechanik junior se uskutečnilo na brněnském výstavišti v rámci Autosalonu v Rotundě pavilonu A. Hodnotila je komise Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel ČR, Společenstva vulkanizéřů a pneuslužeb pro motoristy ČR a Autoservis akademie.

Držitelem titulu "Autoservis roku 2009" se stala akciová společnost TUkas z Prahy, K Hrušovu 344/6. Firmu TUkas založili dva bratři-automechanici Jiří Tůma a Miroslav Tůma, když začali začátkem devadesátých let v garáži rodinného domu opravovat automobily. V průběhu 18 let se společnost rozrostla na jedno z největších autorizovaných dealerství v České republice s ročním obratem více jak 1,3 miliardy Kč.

V současnosti TUkas, již jako akciová společnost s více než 250 zaměstnanci, působí jako autorizovaný prodejce automobilů Škoda, Volkswagen a Fiat. Navíc je autorizovaným servisem vozů Audi a Mercedes-Benz. Vedle autosalonů a servisů Škoda a Fiat v Berouně, provozuje TUkas tři moderní autocentra v Praze 10: Škoda centrum u Europarku Štěrboholy, VW/Audi komplex na ul. Štěrboholské a autorizovaný servis Mercedes v ul. Černokostelecké. V této lokalitě byla vybudována a před rokem slavnostně otevřena i poslední chlouba společnosti TUkas a.s. – jedna z nejmodernějších a největších lakoven v České republice, která dokáže bez ekologické zátěže v jediném dni zvládnout dvacet až pětadvacet servisních zakázek. Stejně jako ostatní servisní pracoviště TUkasu, funguje sedm dní v týdnu, 12 hodin denně.

Druhé místo získal autoservis akciové společnosti BS auto Brno, Veslařská 2. Jedná se o autorizovaného prodejce a servis značek Opel, Chevrolet a Saab. V letech 2007, 2008 a 2009 obdržela společnost BS auto Brno prestižní ocenění Aftersales Top Team a to za přínos a výsledky v oblasti poprodejních služeb. Třetí se umístil autoservis firmy AUTOSALON Frýdek-Místek s.r.o., Příborská 1000. Tato společnost je autorizovaným prodejcem a servisem značek Mitsubishi, Subaru a Suzuki. Příkladně pečuje o zvyšování kvality služeb zákazníkům, ale také o oblasti kvalifikace pracovníků, bezpečnosti práce, ekologie apod. Z řady nadstandardů lze uvést například delší záruky, slevy při servisu a bolusový program.

 

PR

BVV

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu