Vyhledávání

V jednotlivých parametrech letních pneumatik se osvědčili různí výrobci. Kteří jsou nejlepší?

Hodnoty uvedené na štítcích pneu nejsou jediným kritériem, jak se rozhodnout o koupi nové pneumatiky. Shodují se na tom i mnozí odborníci. Připouštějí však, že štítky letních pneumatik vypovídají více, než štítky zimních pneumatik. Internetový obchod Pneumatiky.cz učinil analýzu hodnot štítkových kritérií u letních pneumatik a dospěl k překvapivým závěrům. Značka Michelin například uspěla především při jízdě na mokré vozovce. Kumho se zase osvědčila při úspoře paliva a Fulda má nejnižší hlučnost. Obecně se však vítězem stala značka Nokian.

Cílem analýzy štítků pneu, kterou provedl E-shop Pneumatiky.cz před letní sezonou, je především informovat řidiče a usnadnit jim rozhodování při výběru správného obutí. Povinnost štítkování platí pro všechny pneu vyrobené pro trh EU po 1. listopadu 2012. Řidiči na těchto štítcích naleznou mimo jiné informace o valivém odporu, hlučnosti, délce brzdné dráhy na mokru apod. Pneumatiky.cz na základě provedené analýzy uvádí výčet zajímavých dezénů pneumatik podle jejich rozměrů. Nejprodávanějším rozměrem je 195/65 R15, přičemž nejlepší pneumatikou tohoto rozměru je Esopia RP001S od značky Bridgestone.

 

Způsob klasifikace pneumatik

 

Při klasifikaci žebříčku hodnot zvolil E-shop Pneumatiky.cz vlastní metodu. Z původní klasifikace označené písmeny A až G učinil srozumitelný číselný koeficient, který po zvážení všech kritérií dokáže relevantně vypovědět o pozici daného výrobce, tedy to, jaká značka je nejlepší a jaká horší. Navíc je z analýzy zřejmé, že průměrná hodnota štítků nejlepšího výrobce dosahuje maximálně hodnoty B při preferenci kritéria přilnavosti na mokré vozovce, který patří k nejzásadnějším. To však neznamená, že zájemce nemůže pořídit pneu s kritérii obsahující A – hodnoty.

Jakou váhu máte přikládat štítkování?

 

Ředitel e-shopu Pneumatiky.cz upozorňuje: „Při volbě letních pneumatik jsou štítky užitečnější než při rozhodování o vhodných pneu pro zimu – ty vyžadují při rozhodování využít daleko více pohledů, než kolik jich dokáží nabídnout štítky. Například aquaplaning, směrové vedení a záběr či brzdnou dráhu na sněhu a ledu štítky v podstatě vůbec nezohledňují.“

Parametry jako úspora paliva a hlučnost by měly ve zhoršených klimatických podmínkách ustoupit do pozadí. Parametr bezpečnosti by měl být vždy na prvním místě. Letní pneumatiky, nám při výběru dovolí být více benevolentní“, pokračuje Vojtěch Schwangmaier z Pneumatiky.cz.

Jak již bylo naznačeno, hodnoty na štítcích by neměly být jediným kritériem pro výběr správné pneumatiky. Stejný názor má i ředitel výše zmíněného internetového obchodu Pneumatiky.cz – předního prodejce pneu v ČR, Vojtěch Schwangmaier: „Štítky mohou sloužit jako takové první hrubé síto výběru. Zásadnější váhu pro rozhodnutí, by ale řidiči měli soustředit především na renomované testy pneumatik od institucí typu Německý autoklub ADAC, nebo Rakouský ÖAMTC, které sledují podstatně více hodnotných parametrů.“ Také však nezapomíná na upozornění: „Řidiči by se měli rozhodně vyvarovat hodnocení, která nepocházejí z renomovaných testovacích středisek, ty totiž mnohdy nemusí odrážet skutečnost,“ upozornil Schwangmaier.

 

 

 

 

Analýza štítků zhotovená E-shopem Pneumatiky.cz

Nejlepší výrobci letních pneumatik na základě porovnání průměrných hodnot štítkových kritérií:

Pořadí

Výrobce*

1.

Nokian

2.

Michelin

3.

GoodYear

 

Nejlepší výrobci osobních letních pneumatiky na základě spotřeby paliva:

Pořadí

Výrobce*

Štítek

Koeficient

1.

Kumho

D

4,10

2.

Nokian

D

4,13

3.

Semperit

D

4,23

 

Nejlepší výrobci osobních letních pneumatik na základě přilnavosti na mokré vozovce:

Pořadí

Výrobce*

Štítek

Koeficient

1.

Michelin

B

1,61

2.

Nokian

B

1,94

3.

Continental

B

1,95

 

Nejlepší výrobci osobních letních pneumatik na základě hlučnosti:

Pořadí

Výrobce*

Průměrné hodnoty v dB

1.

Fulda

68,1

2.

Sava

68,4

3.

Debica

68,8

 

Nejlepší umístění dezénů v nejběžnějších rozměrech na základě průměrných hodnot z výše zmíněných kritérií:

Rozměr

Výrobce*

Dezén

Spotřeba

Přilnavost na mokru

Hlučnost

dB

165/70 R13

Continental

EcoContact 3

E

B

2

70

165/70 R14

Continental

EcoContact 5

B

B

1

68

185/60 R14

Continental

EcoContact 5

B

B

2

70

195/65 R15

Bridgestone

Ecopia EP001S

A

A

2

69

205/55 R16

Nokian

eLine

A

A

2

72

225/45 R17

GoodYear

Eagle F1 Asymmetric 2

B

B

1

68

225/40 R18

Pirelli

P7 Cinturato Blue

B

A

2

72

*Do statistik byli zahrnuti tito výrobci pneumatik: Sava, Firestone, Nokian, Michelin, Pirelli, Continental, Matador, GoodYear, Dunlop, Semperit, Hankook, Uniroyal, Barum, BFGoodrich, Kleber, Bridgestone

 

Výpočet koeficientu

Koeficienty uvedené v přiložených tabulkách upřesňují štítkovou hodnotu. Ta je sama o sobě klasifikována od A do G u valivého odporu a brzdné dráhy na mokrém povrchu. Písmena štítku byla nahrazena u jednotlivých výrobků hodnotami 1 až 7, z nichž byl vypočten průměrný koeficient pro celou nabídku výrobce v segmentu osobních letních pneumatik.

Hlučnost je vypočtená klasickým aritmetickým průměrem. U hlučnosti byly zavedeny tři třídy a měřící jednotkou jsou decibely (dB). Aritmetický průměr byl vypočten z hodnot decibelů nad segmentem osobních pneumatik. Černé piktogramy (1-3) uživatelsky dokreslují méně představitelnou hodnotu v decibelech. Avšak i piktogramy mají svůj význam a odvolávají se svým podbarvením na plánovaný limit, který vejde v platnost mezi roky 2012-2016.

 

Informace o e-shopu Pneumatiky.cz

Internetový obchod www.pneumatiky.cz se pyšní statusem jednoho z největších, nejoblíbenějších a nejspolehlivějších prodejců pneumatik a alu kol v České Republice. V E-shopu Pneumatiky.cz si můžete vybrat z více než 18 tisíc položek pneumatik, alu disků, ocelových disků, sněhových řetězů a samozřejmě i doplňkového sortimentu od více než 45 výrobců.

Garancí je i velice krátká doba dodání a kvalita služeb. Pneumatiky.cz jsou jako jediné součástí projektu Garance nákupu, což znamená záruku vrácení peněz. Až 98 % zákazníků prostřednictvím nákupního rádce Heureka.cz doporučilo tento internetový obchod s pneumatikami svým známým. Obliba spojená s garancí kvality, spolehlivosti a rychlého dodání je tedy potvrzená.

 

Kontakty

Vojtěch Schwangmaier

ředitel e-shopu Pneumatiky.cz

schwangmaier@pneumatiky.cz

Družstevní 15, 664 49 Ostopovice

Tel.: +420 602 555 014

www.pneumatiky.cz

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu