Vyhledávání

Volvo jako první ukázalo, jak vypadá bezpečný elektromobil po kolizi

 Autosalon Detroit 2011:
Volvo jako první automobilka na světě ukázala, jak vypadá bezpečný elektromobil po kolizi

Na Detroitském autosalonu 2011 společnost Volvo Cars neobvyklým způsobem otevírá důležitou problematiku bezpečnosti elektromobilů.
Na stánku této značky je vystaveno Volvo C30 Electric po čelním nárazu v rychlosti 64 km/h.

„Naše testy ukazují, že je důležité baterie umístit mimo deformační zóny elektromobilu – pouze tak mohou být vozy s elektrickým pohonem stejně bezpečné, jako konvenční automobily. V Detroitu jsme první automobilkou, která světu ukazuje, jak vypadá opravdu bezpečný elektromobil po nárazu ve vysoké rychlosti,“ říká Stefan Jacoby, prezident a generální ředitel společnosti Volvo Cars.

Zájem o elektromobily v důsledku klimatických změn významně narůstá. Elektromotor se oproti spalovacímu motoru vyznačuje téměř čtyřnásobnou energetickou účinností – a pokud je k jeho nabíjení využita energie z obnovitelných zdrojů, neprodukuje takový automobil prakticky žádné emise oxidu uhličitého.
„Model C30 Electric naplňuje stále rostoucí poptávku zájemců po snižování emisí oxidu uhličitého. Snižování emisí však nesmí být za žádných okolností vykoupeno kompromisy v jiných oblastech. Proto musí být naše Volvo C30 s elektrickým pohonem stejně komfortní, stejně použitelné, zábavné a bezpečné, jako všechny ostatní varianty modelu C30,“ vysvětluje Lennart Stegland, ředitel divize speciálních vozidel ve společnosti Volvo Cars.


Baterie i kabely zůstaly nedotčeny
Vystaveným modelem je Volvo C30 Electric, které mělo při testování v nárazové laboratoři Volvo na počátku prosince 2010 plně nabitou baterii. Jednalo se o tzv. předsazený náraz, kdy 40 procent šířky přídě narazilo v rychlosti 64 km/h do bariéry.
„Výsledky testu přesně odpovídaly našim očekáváním. Model C30 Electric nabízí stejně vysokou úroveň bezpečnosti jako C30 se spalovacím motorem. Deformace přídě a distribuce energie nárazu proběhly přesně podle našich očekávání. Jak baterie, tak kabeláž, které jsou součástí systému elektrického pohonu, zůstaly po kolizi zcela nedotčeny,“ uvedl Jan Ivarsson, manažer pro bezpečnostní strategii a požadavky ve společnosti Volvo Cars.

Velké baterie, malý motor
Konstrukce elektromobilu se od běžného automobilu značně liší – a nové komponenty přinášejí řadu nových problémů v oblasti bezpečnosti.
Aby mohlo Volvo C30 Electric dosáhnout dojezdu až 150 km, musí být vybaveno svazkem baterií o hmotnosti přibližně 300 kg, který v porovnání s běžnou palivovou nádrží zabírá mnohem více místa. Spalovací motor pod kapotou je naopak nahrazen mnohem menším a lehčím elektromotorem. Vozidlo je navíc vybaveno 400 V vysokonapěťovou soustavou.
„Výsledky našeho rozsáhlého významu ukazují, že je důležité oddělit lithium-iontové baterie od deformačních zón vozidla i od prostoru pro cestující. Jedná se o stejný bezpečnostní přístup jako v případě palivové nádrže u běžného vozidla. Dalším důležitým úkolem je vyztužit deformační zóny na přídi, neboť menší motor zabírá méně místa, než je obvyklé,“ říká Jan Ivarsson.

Dobře chráněné baterie
Baterie jsou u Volva C30 Electric umístěny v prostoru, kde se běžně nachází palivová nádrž, a dále pod středovým tunelem. Všechny baterie jsou pevně zapouzdřeny. Nosníky a další části konstrukce karoserie kolem svazku baterií jsou vyztuženy. Všechny kabely jsou z důvodu zajištění maximální ochrany stíněny.
Čidlo nárazu umístěné v automobilu ovládá také pojistky. V případě nehody je během 50 milisekund odpojen přívod proudu, a to stejným signálem, jaký aktivuje airbagy.
Systém také obsahuje několik pojistek, které odpojí přívod proudu v případě zkratu – například pokud se poškozený kabel dostane do kontaktu s rámem karoserie.
U konvenčního automobilu pomáhá spalovací motor rozptylovat síly vznikající při nárazu. U modelu C30 Electric tuto roli přebírá vyztužená konstrukce přídě, která rovněž pomáhá absorbovat zvýšenou energii nárazu vzniklou v důsledku vyšší hmotnosti celého vozidla.

Obsáhlý program zkoušek
Nárazové testy jsou součástí našeho náročného programu zkoušek, který zahrnuje také velký počet virtuálních (simulovaných) nárazů. Jednotlivé komponenty a systémy jsou navíc testovány samostatně.
Kromě testů simulujících čelní náraz byl model C30 Electric podroben dalším typům nárazů, jako jsou náraz z boku či náraz zezadu. Program testů také zahrnuje čelní a boční náraz do tuhého sloupu. Cílem těchto zkoušek je zajistit, aby automobil při nehodách, ke kterým v běžném provozu dochází nejčastěji, své posádce poskytl nejlepší možnou ochranu.
„Technologie elektrického pohonu je pro nás další výzvou v našem úsilí vyrábět nejbezpečnější automobily na světě,“ vysvětluje Jan Ivarsson.

Flotila předváděcích vozidel míří do USA
V současnosti projekt elektromobilu společnosti Volvo Cars zahrnuje přibližně 250 vozidel, která budou používána různými firmami a úřady. Dodávky prvních vozů Volvo C30 Electric zákazníkům ve Švédsku budou zahájeny začátkem příštího roku. Plánuje se, že v průběhu roku 2011 dorazí do Spojených států flotila předváděcích vozidel.
„Jsme přesvědčeni, že jízdu s ním shledají novináři stejně příjemnou a dynamickou, jako jízdu s běžným automobilem,“ říká Stefan Jacoby. Dodává:
„Několik výrobců své elektromobily na trh již uvedlo, nebo se k tomuto kroku v blízké budoucnosti chystají. Jejich aktivity pečlivě monitorujeme a všimli jsme si, že ne všichni věnují problematice bezpečnosti stejnou pozornost jako my. Ve společnosti Volvo máme zcela jasno. Nikdy nepřipustíme jakýkoliv kompromis pokud jde o naše přísné požadavky na bezpečnost.“

Strategie zavádění elektromobilů
Volvo C30 Electric představuje pouze jeden pilíř v oblasti vývoje elektromobilů ve společnosti Volvo Cars. Existují však další dva.
· V roce 2012 Volvo v Evropě představí plug-in hybrid. Tento vůz bude vybaven dieselovým motorem, který bude sloužit jako záloha elektrického motoru. Tím dojde ke snížení emisí na méně než 50 g CO2 na kilometr. Později bude plug-in hybrid uveden také na trh ve Spojených státech. Tamní verze bude vybavena elektrickým pohonem a záložním benzínovým motorem.
· Třetím pilířem je využití vozů s hybridním hnacím ústrojím a prodloužení jejich dojezdu na litr paliva díky připravované generaci motorů Volvo s nižším objemem (tzv. downsizing).
„Osobně jsem přesvědčen, že naše nekompromisní elektrické automobily jsou jedním z nejdůležitějších faktorů budoucího úspěchu. Mohu vás ujistit, že uděláme vše pro to, abychom zájemce o luxusní vozidla v budoucnu příjemně potěšili. Chceme se od konkurence odlišit tím, že budeme nabízet automobily s charakteristickými a osobitými vlastnostmi,“ říká Stefan Jacoby


Fakta o modelu Volvo C30 Electric
Elektromotor 110 k (82 kW)
Max. rychlost 130 km/h
Zrychlení 0 – 100 km/h 10,5 s
Baterie Lithium-iontové, 24 kWh
Napětí 230 V, 16 A, 10 A, 6 A
Doba nabíjení 8-10 hodin
Dojezd 120-150 km
Hmotnost baterií 2 x 140 kg
Nárůst hmotnosti oproti běžnému automobilu + 300 kg

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu