Vyhledávání

Vztah „člověk a automobil“ je důležitou součástí současné civilizace a moderního způsobu života.

ČLOVĚK–AUTO / AUTOČLOVĚK: ŽIVOT – VĚDA – UMĚNÍ
prof. PhDr. Jaroslav Malina, DrSc.
 
Vztah „člověk a automobil“ je důležitou součástí současné civilizace a moderního způsobu života. Sociální a kulturní vzorce chování založené na tomto vztahu jsou proto tématem a výzvou pro celostní antropologický výzkum. Takový výzkum byl v roce 2011 zahájen na Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s badateli z dalších akademických institucí. Součástí tohoto počinu je kromě antropologického zkoumání fenoménu automobilu v běžném životě v různých sociálních a kulturních souvislostech také jeho reflexe v dílech českých malířů, grafiků, sochařů, fotografů a spisovatelů (Stáňa Bártová, Adolf Born, Vladimír Gargulák, Zdena Höhmová, Zdeněk Macháček, Alois Mikulka, Vladimír Renčín, Vladimír Svoboda a další). Oslovení umělci vytvářejí od roku 2011 nová, originální díla.
 
Výsledky antropologického výzkumu, výtvarné artefakty, eseje a povídky budou postupně zveřejňovány v dílčích publikacích a předběžných výstavách. Vyvrcholit by měly knihou Člověk–Auto / Auto–Člověk: Život – věda – umění, stejnojmennou soubornou výstavou a rozsáhlou Encyklopedií osobních automobilů: Od „pravěku“ do 21. století. Svým celostním pojetím představuje projekt originální počin i z hlediska mezinárodního.
 
Od zahájení projektu je pochopitelně věnována zvýšená pozornost nejstaršímu světovému výrobci automobilů – automobilce Mercedes-Benz (dnes součást společnosti Daimler AG) a jejímu zakladateli Gottliebu Daimlerovi (1834–1900), který v roce 1886 sestrojil první čtyřkolý automobil poháněný spalovacím motorem. Od té doby vozy Mercedes-Benz často iniciují a inspirují pokročilé trendy v technologii pohonu, designu, bezpečnosti a dalších parametrech a výrazně tak ovlivňují fungování moderní společnosti. V průběhu své 125leté historie se některé z mercedesů dokonce staly ikonou automobilového sportu i významným kulturním artefaktem, který vstoupil do fotografie, filmu, malířství, sochařství a beletrie.
 
Například 3. generace roadsteru-coupé Mercedes-Benz R 172 vzbudila krátce po svém uvedení v březnu 2011 na autosalonu v Ženevě velkou pozornost odborníků a široké veřejnosti stejně jako obě předchozí generace. Dokonce inspirovala neznámého básníka k česko-německé skladbě, která si nezadá s vrcholnými díly minnesangu (hornoněmecky: Minne, „rytířská láska“, Sang, „zpěv“; Minnesänger, „zpěvák milostných písní“), německy zpívanou dvorskou poezií ve 12. až 13. století, obdobou trubadúrské a truvérské lyriky. Před osmi stoletími by Anonymus zřejmě patřil mezi proslulé minnesängry, jakými byli německý šlechtic Walther von der Vogelweide (kolem 1170–kolem 1230, snad Würzburg) nebo český král Václav II. (27. 9. 1271, Praha – 21. 6. 1305, Praha).
 
Óda na nekrásnější z hvězd – SLK R 172
Ode an den schönsten aller Sterne – SLK R 172
 
Mercedes-Benz Reihe SLK
není žádná ponorka,
sondern der schönste aller Sterne.
Ve všech směrech je OK
besser als Phantasie von Jules Verne.
 
Mercedes-Benz třídy SLK
ist Ode an die Freude.
Co tomu říkáš, Sigmunde Freude?
Ich sage OK –
Vždycky na mě dojde.
 

 

PR

 

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu