Ostrá Lúka nedaleko Zvolena hostila vrchaře

V polovině července se jako první prázdninový závod konal Liqui Moly Berg Cup na trati Ostrá Lúka nedaleko Zvolena. Za letního počasí s tropickými teplotami zde závodilo na 60 jezdců ze slovenska i okolních zemí a největším překvapením celého víkendu byl Jakub Trnka, který osedlal vůz francouzské produkce s názvem Norma M20F a v průběhu celého víkendu se s ním natolik sžil, že v neděli obsadil absolutní 5. místo!

Mezi ty nejrychlejší v absolutním pořadí patřil také 4. Michal Novický s formulí Reynard 032 F3, kterého však již v sobotních jízdách zradila technika a i přes snahu přilepit spojku roztokem cukru s vodou již do nedělních soubojů nenastoupil. V neděli jej na 4. místě vystřídal Miloš Zmeškal s vozem Reynard 97D F3000. Na dalších místech směrem k vítězství bylo již pořadí po oba dny stejné a to Marek Rybníček s Mitsubishi Eclipse na místě třetím, Aleš Mlejnek s Formulí Lotus na místě druhém a absolutní vítěz celého víkendu David Komárek s vozem Norma M20F.

K těm nejlepším ve třídě S1-1600 patřil v průběhu celého závodu polský jezdec Przemyslaw Paszek, který svojí vyrovnanou jízdou vybojoval třetí místo po oba závodní dny. Druhý jezdil po celý víkend Ladislav Ázsóth s Citroen Saxo VTS a suverénně nejlepším byl v této třídě se stejným vozem juniorský Martin Zimák, který svým soupeřům ujížděl v součtu časů i o 10 sekund.

V hojně obsazené třídě S1-2000 kraloval po celý víkend Jakub Satek s krásným vozem Honda Civic Type-R, který obsadil po oba dny nejvyšší příčku. V sobotu druhý Lubomír Loubal s VW Golf IV Tdi byl v neděli odsunut Petrem Mitánkem, který se v silné konkurenci dokázal prosadit a odsunul tak Lubomíra Loubala na místo třetí.

V kategorii S1+2000/2WD vedl svými časy suverénní vítěz obou závodních dnů František Ančík vodící stejně jako všichni ostatní v této třídě vůz BMW M3. Druhý skončil v sobotu Radek Klukan, kterého v neděli těsným rozdílem jedné desetiny porazil Robert Prokš, který se ze sobotního třetího místa posunul na místo druhé.

Kategorie S1+2000/4WD, které kralují vozy japonské automobilky Mitsubishi nabízí vždy perfektní podívanou a nejinak tomu bylo i tento víkend. Letošním pravidelně nejlepším jezdcem této třídy je Drahoslav Šubrt s Lancerem EVO IX, který ani tentokrát nedal svým soupeřům šanci pomýšlet na vítězství a odvezl si ze Zvolenu dvě první místa. Velice těsné souboje se však odehrávaly o druhé a třetí místo, kde bojoval Karel Stehlík s EVO IX a Luboš Havlíček na EVO 8. Z tohoto souboje vyšel po oba dny lépe Karel Stehlík a tak se Luboš Havlíček musel spokojit se třetím místem.

V sobotu nabídla tato kategorie pro diváky také atraktivní, avšak pro jezdce nepříliš příjemné havárie, když v poslední zatáčce před cílem havarovala Katarina Fillová a těsně po ní domácí Peter Vahančík, oba na vozech Mitsubishi Lancer Evo 8. Oba naštěstí vyvázli bez zranění, což se již nedá říci o jejich vozech, které byly dosti poničené. Katka Fillová dokonce v neděli pokračovala v závodění se zapůjčeným vozem BMW M3, který si střídala s Františkem Ančíkem a vrátila se tak do boje s časem. Po těchto dvou haváriích musela být trať z bezpečnostních důvodů zkrácena a tak se všechny závodní jízdy celého víkendu odjely na trati o cca 200 metrů kratší.

V kategorii E1, neboli kategorii plnohodnotných závodních vozů se ve třídě do 1400ccm sešli na stupních vítězů zástupci hned čtyřech národností. Po oba dny vítězný rakušan Ronald Lackner se Suzuki Swift Gti, který je letošním suverénem této třídy porazil druhého Mr. Cimbu na zajímavém prototypu MG Metro 4R2. V sobotu byl třetí polský jezdec Damian Borycki se Suzuki Swift Ninja, jehož vůz má pohonou jednotku z motocyklu Kawasaki. V neděli jej vystřídal další jezdec se Suzuki Swift, tentokrát slovenský Peter Kacvinský.

Kategorie E1-1600 hostila pouze tři jezdce, kde s velkým náskokem po oba dny vyhrál stálý účastník LMBC Vojtěch Staněk s Peugeotem 106 Maxi. Druhý skončil v sobotu polský jezdec Zbigni Grabowski s Hondou Civic Vti a na třetí místo jej v neděli odsunul Csaba Farkas také s vozem Honda Civic.

Do třídy E1-2000 se po havárii na minulém závodě vrátil Milan Boháč s vozem Renault Clio Sport na kterém nebyla ani zmínka o tom, že by v minulém závodě bylo havarované. Stejně tak i Milan se vrátil ve výborné formě a porazil všechny své soupeře, ač to bylo velice těsné. V sobotu druhý Tomáš Bek dojel také s vozem Renault Clio Sport pouhých 6 desetin za Boháčem a v neděli se mezi ně probojoval ještě Jaroslav Duboczi se Seatem Leon Tdi.

V nejsilnější kategorii vozů nad dva litry s poháněnou pouze jednou nápravou vyhrál všechny závodní jízdy víkendu Pavel Ulman s vozem BMW M3 E36, který měl na své soupeře obrovský náskok. Druhé místo uhájil po oba dny Martin Juhás před Pavlem Kotkem, oba s vozy BMW M3.

Ve stejné třídě, avšak vozů s pohonem všech čtyřech kol vévodil po celý víkend Martin Zeman s Mitsubishi Lancer EVO VI. Druhý Dušan Doseděl s vozem konkurenční značky Subaru Impreza WRX Sti však nestačil tempu Martina Zemana a skončil s velkým odstupem za ním. Více jezdců v této kategorii však bohužel šachovnici nespatřilo, neboť Špalkovo WRC vypovědělo službu hned v sobotu ráno a EVO IX Radomíra Čikora se na dobro rozloučilo se svým motorem, když se ojnice podívala z motoru ven.

Ve třídě formulových vozů do 1600ccm vévodil celý víkend francouzský prototyp Jema 630GT, když se za jeho volantem střídali Antonín Piekarz s Alešem Ryšem. Antonín měl však tento vůz pevněji v rukou a dokázal tak po oba dny udržet vítězství. Třetím mužem, který dojel na stupních vítězů byl Jan Osladil s formulí Delta II.

Ve třídě dvoulitrových formulí bojoval spíše s technikou než se soupeři Michal Novický, který si však i přesto, že se jeho spojka odporoučela dokázal vyjet s velkým náskokem sobotní první místo. Do nedělních jízd už však ze zmíněných technických problémů nenastoupil. Druhým se tak v sobotu stal Jakub Trnka, který nám poprvé přivezl ukázat nádhernou rudou Normu M20F s motorem Honda. Třetí místo se značnou ztrátou na druhého obsadil Karel Moural.

V nejsilnější třídě formulových vozů nad dva litry bylo pořadí mezi těmi nejlepšími po oba dny stejné. Vyhrál také absolutní vítěz David Komárek z Liqui Moly Komvet Racing s vozem Norma M20F před druhým Alešem Mlejnkem, který jezdí za konkurenční tým Steelmet s vozem Formule Lotus. Třetí místo po oba dny obsadil Miloš Zmeškal s vozem Reynard 97D F3000.

Absolutní pořadí historických vozů bylo dosti napjaté, když v sobotu vybojoval první místo Grzegorz Dudek s VW Golf I před druhým Milanem Rýzkem o jednu desetinu. Ten si však nenechal nic líbit a polského jezdce v neděli porazil rozdílem téměř jedné sekundy. Třetí po oba dny skončil Ladislav Kozmann s vozem VW Scirocco.

Ve třídě historických vozů do 1300ccm zvítězil naprosto suverénně po oba dny Roman Dokoupil s krásným českým vozem Škoda 130RS. Druhý v pořadí skončil Lukáš Matušek s vozem téže značky, označením však 120 LS B6. Třetím jezdcem byl slovenský jezdec Pavel Gallo, který vodí krásný červený vůz Fiat 128 Sport Coupé.

Mezi historiky do dvou litrů již závodil pouze vozy z německé produkce a to VW Golf I, se kterým po oba dny vyhrál polský jezdec Grzegorz Dudek. Druhým jezdcem v pořadí, který se také postaral o pobavení diváků v sobotním tréninku, kdy na trati omylem udělal hodiny se stal Ladislav Kozmann s vozem VW Scirocco. Třetím místo zbylo na polského jezdce Marcina Staniaka, který jezdí s krásným vozem BMW E30 318iS.

V nejsilnější třídě historických automobilů se sešli pouze dva jezdci. Byl to sobotní vítěz Libor Jelínek s BMW 3.5 CSL, který však díky technickým problémům s karburátory svého vozu byl nucen nedělní závod strávit pouze z pohledu diváka a přenechal tak první místo Jánu Ondrejkovi s vozem Škoda 200RS.

Celý víkend panovala v depu přátelská atmosféra mezi jezdci a ačkoliv si nikdo z nich na trati nedaroval ani vteřinu, bylo vidět, že mnozí jsou dobří kamarádi a byli rádi, že mohli po delší odmlce opět strávit společný víkend. Závod byl organizačně perfektně zvládnutý a i přes drobné komplikace nebylo vedení tohoto závodu ničím zaskočeno a vše se bez problému zvládlo, za což jim patří velký dík!

Autor textu: David Kárný

Autor Fotografií: Lukáš Vician