Mirek Zapletal si pod vrcholky Tater rozšířil svou sbírku pohárů

Zapletal si po Baja Slovakia rozšířil svou sbírku poháru

Pod vrcholky Tater, v oblasti městeček Levoča a Vyšný Slavkov, se konal poslední podnik sézony mistrovství ČR, Slovenska, Polska a FIA CEZ Cross Country Rally Trophy. V nové lokalitě pořadatelé připravili skoro 750 km, z toho 260 km rychlostních zkoušek, většinou po polích, trávě a polích cestách. Závodníci se projeli i po asfaltových úsecích.

Sjízdnost všech úseků ztěžovalo velice proměnlivé počasí. Během dvou dní jezdili závodníci za slunce, deště, mrazu i v poprašku sněhu.

Pátek - Prolog: 7 km

Páteční prolog dokončily posádky z né moc příjemnými pocity. Někteří závodníci bloudili na 7km prologu zhruba 45 minut. První místa obsadily stroje, které se v předních pozicích nikdy nevyskytly, neboť si jezdci zkrátili trať. Ostřílení mistři těchto podniků se proto pohybovali až okolo 6. pozice. Situaci pořadatelé vyřešili tak, že byly anulovány výsledky prologu a startovalo se v sobotu podle startovních čísel.

Sobota – SS1 – SS6 (142 km RZ, 270 km přejezdů)

Jelikož během páteční noci i sobotního dne pršelo, trať byla velice kluzká, bahnitá a nebezpečná. O tom se přesvědčili hlavně jezdci, kteří skončili v hlubokém příkopu, kde se nacházel potok. Jako první v něm uvízl Miroslav Zapletal s Mílou Janáčkem. Naštěstí zapadli celkem dobře, takže se jim podařilo vyjet v korytu potoku opět na trať. Takové štěstí už neměl Erik Korda. Nejenže se mu nedařilo vyjet z koryta, navíc mu na střeše skončila zátěž v podobě Mitsubishi Pajera manželů Pelcových. Nikomu se nic nestalo a po vytažení a opravě opět pokračovali v soutěži.

Největšími soupeři byli Zapletal s Wasaikem, kteří se střídali na prvních dvou pozicích. Konrád Sobecki s Rafalem Martonem si drželi svou 4. pozici po celý den.

Neděle – SS7 – SS11 (118 km RZ, 209 km přejezdů)

Na závodníky čekalo velice mrazivé probuzení. Teplota na teploměru klesla na – 7°C. Některé posádky měly strach, zda jim mráz nepoškodil závodní speciály. Trať byla zpevněná mrazem, ale po rozmrznutí bylo opět všude bláto.

Během první rychlostní zkoušky udělal Wasaik chybu, když bloudil a ztratil tím cenné minuty. Miroslav Zapletal si tímto okamžikem upevnil svou první pozici. Konrád Sobecki opět jel na jistotu a držel se svého 4. místa, které mu zůstalo až do konce závodu. Josef Pelc po prvním servisu ukončil svou účast na Baja Slovakia.