Vyhledávání

Motokárista Jiří Forman se v Emirátech dokázal prosadit mezi absolutní světovou špičku

Motokárista Jiří Forman se v Emirátech dokázal prosadit mezi absolutní světovou špičku

Rotax Grand Finals 2011, den pátý - Jiří Forman postupuje do sobotních finalových jízd
- 25.11.2011, Al Ain Raceway, UAE -
Začátek programu již v 8,00 hod. (nutno přimomenout, že v Evropě to je 05,00 hod.!), za takto brzký start mohla rozprava s jezdci před dnem, který určil finalisty. To znamená, že zítřejší dva finálové závody se budou týkat jen 34 vyvolených v každé kategorii, ostatní již odevzdali techniku a balí kufry.

Rozcvičku obstaraly zahřívací rozjížďky, warm up, tentokráte se jelo po skupinách, v jakých pak piloti nastupovali ke svým posledním kvalifikačním závodům. V kategorii Junior se nejprve představil Petr Fulín a zajel ve skupině A+D 21. čas, po něm Patrik Pastorok ve skupině B+C až 30. čas. V kategorii Senior dojel Jiří Forman ve skupině B+C na solidní 7. pozici a Sandor Jakab ve stejné skupině obsadil 26. místo.

V prvním kvalifikačním závodě dnešního programu podal výborný a hlavně bojovný výkon Petr Fulín, když se dokázal probít až na krásnou 12. pozici v cíli. Jak se nakonec ukázalo, ani toto umístění mu v kategorii Junior nestačilo na přímý postup a musel tedy dnes nastoupit ještě k jednomu závodu, Second Chance Race. Podobně dopadl slovenský reprezentant Patrik Pastorok, který v kvalifikačním závodě plném zvratů nakonec dojel jako 19.

Poslední kvalifikační závod kategorie Senior opět výborně zvládl Jiří Forman a po precizní jízdě projel cílem jako 7. Navíc v tomto závodě dokázal zajet nejrychlejší kolo v čase o 0,4 vteřiny rychleji než v měřeném tréninku. Kdyby tento čas v měřáku na nových kolech zajel, suverénně by ho vyhrál!!! Radost tak byla veliká, protože tento výsledek s přehledem garantoval přímý postup do finálové části. Sandor Jakab ze Slovenské republiky dojel v tomto závodě na 25. místě a bohužel i na něj čekal Second Chance Race.

Second Chance Race, to je velmi často loterie, protože pro všem 34 pilotům jde o vše. O tom se na vlastní kůži přesvědčil Petr Fulín, který po startu jezdil na 7. místě a byl v těsném kontaktu s čelem startovního pole. Nicméně, tam, kde se v jiném závodě nepředjíždí, tak v Second Chance Race naopak ano. Skupina jezdců za Petrem Fulínem na něho nalétavala v každé zatáčce z obrovské dálky a s jasným cílem: když ne já, tak ani ti přede mnou. Po boji tak Petr dojel 20. a do finálové části nepostoupil. Škola to ale pro mladého českého jezdce byla náramná! Tak snad tyto neopakovatelné zkušenosti zúročí ve své další závodnické kariéře. Partik Pastorok naopak zúročil zkušenosti, které během několika let ve vrcholných závodech po Evropě nasbíral, od startu se usadil na čele a do cíle už před sebe nikoho nepustil! Jako vítěz Second Chance Race pochopitelně postupuje do zítřejší finálové části a na startu semifinále ho uvidíme na 29. pozici. Sandor Jakab sice startoval v Second Chance Race kategorie Senior až z 20. pozice, ale cíl protínal jako 11. a svou jízdu navíc ozdobil nejrychlejším časem. Bojoval příkladně, nechyboval, ale v tak nervózním a vypjatém závodě se snad ani výš posunout nemohl. Škoda jen, že ho ve vyřazovacích závodech provázela taková smůla, jinak by mu finále zcela jistě slušelo.

Po prvním dnu vyřazovacích závodů má tak z českých a slovenských jezdců největší naději na přímý postup Jiří Forman v kategorii Senior a také Patrik Pastorok v kategorii Junior. Jak Petr Fulín, tak Sandor Jakab musejí v zítřejší třetí sérii kvalifikačních závodů předvést brilantní výkony s umístěním v první desítce.Po skončení všech kvalifikačních závodů a po Second Chance Races se čeští a slovenští piloti umístili takto: " Jiří Forman obsadil po vyřazovacích závodech v kategorii Senior 9 . místo a postoupil přímo s přehledem do finále, což mu zároveň určilo nadějnou pozici v páté řadě uvnitř pro start zítřejší semifinálové jízdy. " Sandor Jakab se během kvalifikačních závodů nedokázal zbavit smůly a, i když vůbec nejel špatně, nakonec byl po nich až 48. v pořadí, což nevyšlo lépe než na 20. startovní pozici v Second Chance Race. V ní skončil 11., do finále nepostoupil a celkově obsadil 39. místo na Rotax Grand Finals 2011. " Petr Fulín skončil v kategorii Junior po vyřazovacích závodech na 32. místě a musel tak nastoupit do Second Chance Race, 4. pozice na startu mu sice dávala reálnou šanci na postup do zítřejší finálové části, skončil však až 20., do finále tedy nepostoupil a na Rotax Grand Finals 2011 se celkově umístil jako 48. " Patrik Pastorok na tom byl podobně jako Petr Fulín, v kategorii Junior byl po vyřazovacích závodech o jediné místo před ním jako 31., což znamenalo 3. místo na startu Second Chance Race. Tuto výhodu však dokázal využít a závod vyhrál. Do finále tak postoupil a zítra do semifinále odstartuje jako 29.

Sečteno a podtrženo: z pilotů České republiky i Slovenské republiky do finále postoupila polovina, konkrétně Jiří Forman v kategorii Senior jako 9. a Patrik Pastorok v kategorii Junior jako 29. "Jsem rád, že, po chybě v měřeném tréninku, jsem potvrdil moje letošní výsledky v evropských soutěžích a po kvalifikačních závodech mám při troše štěstí reálnou šanci bojovat zítra ve finálové části o umístění mezi nejlepšími.", poznamenal ke svým dosavadním výkonům Jiří Forman. " Škoda, že se mi nepodařilo postoupit z Second Chance Race do finále. Přitom jsem ještě v polovině tohoto závodu bojoval o 6. - postupovou - příčku! Pak však skupina jezdců za mnou spustila hotové peklo, na které jsem doplatil. Vím ale, že v příští sezóně už tímto průběhem závodu zaskočen nebudu, všechno špatné je vlastně k něčemu dobré.", uzavřel své působení na letošním Rotax Grand Finals Petr Fulín.

V sobotu 26.11. jsou na okruhu Al Ain Raceway na programu semifinalové jízdy (11.20 hodin, 14 kol) a finále, které se jede na 21 kol a začíná v 15.30 hodin místního času (ve 12.30 času v ČR). Zájemci mohou tyto závody sledovat na internetové TV na adrese http://www.alainraceway.com/grand

 

Světoví šampioni třídy Rotax jsou po skončení Grand Finals 2011 konečně známi!
- 26.11.2011, Al Ain Raceway, UAE -
Český pilot MS Kart Jiří Forman se ve Spojený Arabských Emirátech dokázal prosadit mezi absolutní světovou špičku, když ve finalové jízdě skončil na 7. místě v kategorii Rotax Max Senior. Po několika dnech tréninků a vyřazovacích závodů jsou po dnešku známi nejlepší světoví šampioni kategorie Rotax. A sluší se připomenout, že Rotax je bezesporu nejkvalitnější a bezkonkurenčně nejrozšířenější "cupovou" třídou v motokárovém sportu. Vždyť na počátku roku v desítkách zemí mnoha kontinentů stálo na startu více než 30.000 licencovaných pilotů, aby právě dnes, v Al Ain ve Sjednocených Arabských Emirátech, ti nejlepší vystoupali na stupně vítězů. Mezi finalisty nechběli ani čeští a slovenští piloti. Nejlépe z nich dopadl Jiří Forman, který v kategorii Rotax Max Senior obsadil ve finále skvělé 7. místo a o lepší umístění přišel jen díky, ne svou vinou, ohlé ose.

Po nezbytných rozpravách (jak jinak než v 8,00 hod. ráno) a zahřívacích jízdách, warm up, které ovšem kvůli šetření nových pneumatik pro finálovou část valná část pilotů pojaka spíše symbolicky, přišly na řadu semifinálové závody. V nich jde jen a jen o to, v jakém pořadí budou jezdci na startu finále. V kategorii Junior Patrik Pastorok dobře odstartoval, dokázal se posunout o několik míst, ale vzápětí soupeř za ním neubrzdil svou motokáru a při následné kolizi spadl slovenskému jezdci řetěz. Takže bylo po nadějích a Patrik Pastorok musel startovat ve finále z posledního, 34., místa. Jedinou výhodou tak byl fakt, že - na rozdíl od svých soupeřů - startoval ve finále na nových pneumatikách, neboť v semifinále na nich neujel ani jeden okruh.

Výborně zajel semifinále v kategorii Senior Jiří Forman. Po nervózním startu se zpočátku pohyboval na 11. místě, postupně však zrychloval a cca 5 kol před koncem závodu se dostal na skvělé 7. místo. V samém závěru pak takticky neútočil na jezdce před sebou, protože start ve finále z vnitřní pozice je mnohem výhodnější než zvenku o řadu blíže startu. Výkon Jiřího Formana v tomto závodě ocenil i Milan Šimák, šéf MS Kart, který se do Sjednocených Arabských Emirátů přijel na toto Grand Finals osobně podívat: "Jirka jel ohromně koncentrovaně, jeho na pohled defenzivní, ale zároveň velice rychlé průjezdy prakticky zněmožňují soupeřům útok. Díky tomu se Jirka po každém předjetí během několika zatáček svým pronásledovatelům dokáže vzdálit a soustředit se tak na jezdce před ním. Sedmé místo na startu finále dává reálné šance na umístění minimálně v první desítce. A to by byl velký úspěch celého českého kartingu."

Prezentace jezdců vyplnila polední přestávku a bylo vskutku úchvatné pozorovat defilé 300 pilotů s národními vlajkami. Všichni pak obdrželi od zástupců státu Spojené Arabské Emiráty pamětní medaili. Finálové jízdy pak na sebe nedaly dlouho čekat a zaplněné tribuny se měly skutečně nač těšit. Hned první finálová jízda kategorie Junior přinesla napínavou podívanou po celých 14 finálových kol. Slovenský zástupce v této kategorii Patrik Pastorok napodobil své představení ze semifinále - ani ve finále neprojel cílem a dokonce neujel ani jeden jedinný okruh. Hned v první zatáčce po startu se připletl do hromadné kolize a dál již nepokračoval. Bohužel tak obsadil až 33. místo.

Nabitá kategorie Senior slibovala neméně takový souboj, navíc v 21 kolech. Jiří Forman odstartoval výborně a držel se na 9. místě. Po úvodních kolech se dotáhl na vedoucí skupinku a velice rychle se dostal až na 6. místo. Po sérii těchto předjetí se během dvou kol dokázal opět dotáhnout na čelo závodu, ale právě v tom okamžiku na třetím místě jedoucímu Babingtonovi vypověděl poslušnost motor a ten - namísto, aby opustil ideální stopu - nejprve odstavil mimo stopu, ale vzápětí do ní opět najel. Ke smůle českého jezdce právě před jeho stroj. Jiří Forman se snažil vyhnout, ale zasáhl svými zadními koly pomalu jedoucí motokáru Babingtona a bylo po nadějích. Od této chvíle to byl více než 10 kol boj o udržení se v první desítce. Nakonec se to díky ohromné bojovnosti pilota podařilo! "Jirka Forman má můj obdiv, delší dobu jsem ho na mezinárodní scéně neviděl a musím říci, že na mě udělal velký dojem. Jel precizně, klidně, ale velice rychle a po tom, co se mu ne jeho vinou přihodilo, dokázal i s velkým handicapem bojovat vyrovnaně se světovou špičkou. Umístění v nejlepší desítce je v takové konkurenci nádherné a patří mu za to můj dík.", okomentoval finálový výkon Jiřího Formana Milan Šimák.

Konečné pořadí jezdců Rotax Grand Finals 2011 v kategorii Rotax Senior tak byko následující: 1. Ben Cooper (Anglie) 2. David Sera (Austrálie) 3. Hirotaka Sasaki (Japonsko) 4. Alexandre Finkelstein (Franciie) 5. Stepan Nekeel (USA) 6. Josh De Maio (Austrálie) 7. Jiří Forman (Česká republika) 8. Marco Dileo (Kanada) 9. Aavo Talvar (Estonsko) 10. Andy King (Anglie)

V kategori Rotax Junior zvítězil Ukyo Sasahara (Japonsko), druhý dojel Joseph Mawson (Austrálie) a třetí pak James Singleton (Anglie).

 

ČSMS

http://www.csms.cz/

ilustrační foto

 

Fotogalerie

Jiří Forman ve Vysokém Mýtě, říjen 2010, foto týmu

jezdec se stal motokárovým mistrem

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu