Vyhledávání

Unikátní setkání a jízdy vozidel z počátků motorismu na dohled: Loukotě a řemeny v Jičíně

Unikátní setkání a jízdy vozidel z počátků motorismu na dohled: Loukotě a řemeny v Jičíně

Unikátní setkání a jízdy vozidel z počátků motorizmu

Jičín 5. - 7. srpna 2011

Pro Veteran Car Club Jičín vrcholí letošní sezóna pátým setkáním a jízdami vozidel, která mají ve svém rodném listě počátek minulého století - tedy vlastně pionýrská léta motorismu. Setkání je již tradičně určeno pouze pro vozidla vyrobená do roku 1918. Výjimku mají pouze motocykly, kterým slouží pro pohon zadního kola řemen. Na startu tak bude možné vidět i motocykly o několik let mladší.

Jičínské setkání takto starých strojů je výjimečné hned z několika důvodů. V České Republice ani na Slovensku se nepořádá žádné podobné setkání pro automobily i motocykly a jen velmi těžko byste podobnou akci hledali po celé Evropě. Veškeré stroje, které do Jičína dorazí, jsou v provozuschopném stavu a při páteční večerní jízdě městem se dokonce představí s dobovým - převážně acetylenovým, nebo petrolejovým osvětlením. Dobové kostýmy posádek pak dokonale dokreslí atmosféru "dopravy" před sto lety.

Každý rok setkání Loukotě a řemeny v Jičíně je ve znamení nějakého prvenství. Letos se zde poprvé v ČR představí parní automobil (!) značky Woods - Stanley (USA) vyrobený v roce 1916. Poprvé se jízdy zúčastní hasičský speciál na plných pryžových obručích místo pneumatik Praga typ L z roku 1918. Poprvé v historii akce se představí lehký nákladní vůz - je to Francouzský Dedion Bouton z roku 1906. Představí se také famózní Renault typ N-C z roku 1903. Nejstarším přihlášeným motocyklem je letos Bradbury z roku 1913. Nejstarší vozidlo letošního ročníku a zároveň nejstarší vozidlo, které se akce Loukotě a řemeny kdy zúčastnilo, je motorový kočár značky Holley (USA) z roku 1895.

Celkem bude krajinu Českého Ráje letos křižovat již více než čtyřicítka těch nejvousatějších veteránů.Setkání začíná - jak již bylo zmíněno- již v pátek 5. srpna ve 20:30, kdy se po zažehnutí acetylénových reflektorů vydá kolona historických vozidel s posádkami v dobových kostýmech na krátkou noční etapu
. Trasa vede z kempu Rumcajs, lipovou alejí do Valdštejnské lodžie, odkud se bude vracet zpět do Jičína Husovou třídou na Valdštejnovo náměstí, kam dorazí krátce po 21. hodině.

V sobotu 6. Srpna v 9:00 - 10:00 budou stroje vystaveny opět na Valdštejnově náměstí, odkud pak budou postupně startovat do sobotní etapy, která vede vedlejšími silnicemi krajinou Českého Ráje - letos směrem na mladoboleslavsko a zpět do Jičína.

V neděli pak již kratší vyjížďka směrem na Rovensko pod TroskamiBližší informace na:
www.veteranemceskymrajem.cz  
e-mail: vccjicin@seznam.cz

 

Fotogalerie

Veteránem Českým rájem - vzpomínka na ročník 2010

Vaše komentáře

Bookmark and Share

MOTORA - autodíly za nejlepší cenu